Italy, Travel

Where to stay in Naples

Where to stay in Naples might be the most frequent question from my readers. Even though I visited Naples many times, I was never staying in any hotel or bed&breakfast, so I could not really share any personal experience. As you might already know, we are travelling to Naples on regular bases with my boyfriend to visit his family.

Luckily on our last visit, we had a chance to stay for one night in a beautiful apartment La Casita. This apartment is located right by “the stairs of Naples” (Pedamentina San Martino). The access to the apartment is from Corso Vittorio Emanuele street which offers unbelievable views of Naples.

Často mi chodí dotazy na tipy, kde si najít ubytování v Neapoli. Ačkoli jsem Neapol navštívila již vícekrát, nikdy  jsem nebydlela v žádném hotelu nebo apartmánu, takže jsem nemohla nabídnout žádnou osobní zkušenost. Jak již nejspíš víte, do Neapole jezdíme pravidelně za rodinou mého partnera. 

Ale při naší poslední návštěvě jsme měli příležitost bydlet jednu noc v krásném apartmánu La Casita. Apartmán se nachází přímo u “neapolských schodů” (Pedamentina San Martino). Přístup do apartmánu vede z ulice Corso Vittorio Emanuele, odkud si můžete užít nádherné výhledy na Neapol.

where to stay in Naples where to stay in Naples where to stay in Naples

The location of this apartment is in my opinion really convenient. In just 10 minutes of a walk down the hill, you can reach famous Quartieri Spagnoli and then walk on the ancient street Via Toledo all the way to Piazza del Plebiscito and then to the seaside, where you can see the amazing Castel dell’Ovo. If you walk up the stairs from the apartment you will reach the Castel Sant’Elmo.

Bonus tip: When you are in Quartieri Spagnoli stop for lunch or dinner to Trattoria Da Nennella! This place offers traditional Neapolitan cuisine for the very good price (4 courses for just 15 Eur). 

Apartmán má dle mého názoru skvělou polohu. Za pouhých 10 minut pěšky dolů z kopce se dostanete k proslulé čtvrti Quartieri Spagnoli, odkud můžete pokračovat přes starověkou ulici Via Toledo až k náměstí Piazza del Plebiscito a poté k pobřeží, kde můžete navštívit úžasný Castel dell’Ovo. Pokud se z apartmánu vydáte po schodech směrem nahoru, dostanete se k pevnosti Castel Sant’Elmo.

Bonusový tip: Až se budete procházet v Quartieri Spagnoli zastavte se na oběd nebo večeři v restauraci Trattoria Da Nennella! Restaurace nabízí tradiční neapolskou kuchyni za velmi dobrou cenu (4 chody za pouhých 15 Eur).

where to stay in Naples where to stay in Naples where to stay in Napleswhere to stay in Napleswhere to stay in Naples where to stay in Naples where to stay in Naples where to stay in Naples where to stay in Naples

Related read: 8 things to do in Naples / Na odkazu vlevo si můžete přečíst další tipy, co v Neapoli neminout.

Miss Sita (the owner of the apartment) decorated the place in the Mediterranean style which I like so much! You can notice in the photos how much Miss Sita paid attention to the details. Besides the location and beautiful space, we really appreciated the fast wifi, really comfy bed, complimentary water, little juice boxes, amenities to prepare tea or coffee and also the amazing view from the apartment. The only issue we had was with hot water, but we informed about that Miss Sita and she came to fix that.

I would recommend this apartment especially to couples (the apartment is so romantic) visiting Naples for few days. Most of the sightseeing points you can reach by walk. But if you get tired from the hills you can always use the cable car 🙂 The station Corso V. Emanuele is located few minutes by walk from the apartment and one ride costs 1,10 Eur. If you are coming by car, there is a public garage near the apartment, we paid for one night of parking 20 Eur (Miss Sita can reserve a parking spot for you).

Paní Sita (majitelka apartmánu) vyzdobila místo ve středomořském stylu, který se mi moc líbí! Kromě lokality a krásného prostoru jsme ocenili rychlou WiFi, opravdu pohodlnou postel, vodu a malé džusy zdarma, vybavení pro přípravu čaje nebo kávy a úžasný výhled z bytu. Jediný problém, který jsme měli, byl s horkou vodou, ale informovali o tom paní Situ, která vše rychle vyřešila.

Tento apartmán bych doporučila obzvlášť párům (byt je tak romantický), které jedou na pár dnů do Neapole. Většinu památek můžete obejít pěšky. Ale pokud by vás ty zdejší kopce znavili, můžete využít lanovku 🙂 Stanice Corso V. Emanuele se nachází pár minut chůze od apartmánu a jedna jízda stojí 1,10 Eur. Pokud přijedete autem, blízko bytu je veřejná garáž, za jednu noc parkování jsme zaplatili 20 Eur (paní Sita Vám může parkovací místo rezervovat).

where to stay in Napleswhere to stay in Naples where to stay in Naples where to stay in Naples

where to stay in Napleswhere to stay in Naples where to stay in Naples

You can make a reservation via Airbnb on this link or you can contact directly Miss Sita via e-mail sitasita@virgilio.it (in English or in Italian). Bonus for my readers: if you will make a reservation directly via e-mail and write in the subject “Prague and elsewhere” you will get 5% discount on accommodation! The rates for one night starts on 50 Eur.

Ubytování v tomto krásném apartmánu si můžete rezervovat prostřednictvím Airbnb na tomto odkazu nebo můžete kontaktovat rovnou paní Situ na e-mailu sitasita@virgilio.it (v angličtině nebo v italštině). Bonus pro mé čtenáře: pokud si uděláte rezervaci napřímo e-mailem a napíšete do předmětu “Prague and elsewhere”, získáte 5% slevu na ubytování! Ceny za jednu noc začínají na 50 Eurech.

Bonus tip: The apartment is near the quarter called Vomero. If you have a chance I really suggest you visit this part of Naples! I was there for the first time on our last visit in Naples and I was completely charmed by this kind of upscale neighbourhood. Great atmosphere, beautiful buildings and nice shops. Unfortunately, the weather was not very pleasant for a long walk, we were there on a rainy day (that is why I have just one photo 🙂 ). So we were mostly hiding in shops, in gelato place and at the end we discovered amazing speciality coffee place called Ventimetriquadri (which means 20 square metres), it is a little place with really cosy atmosphere. When we go to Naples next time I want to spend at least one day in this neighbourhood to fully discover it.

Bonusový tip: Apartmán se nachází v blízkosti čtvrti Vomero. Pokud budete mít čas, tak vám opravdu doporučuji navštívit také tuto část Neapole! Při naší poslední dovolené v Neapoli jsem Vomero navštívila poprvé a tato čtvrť mě naprosto okouzlila. Skvělá atmosféra, krásné budovy a zajímavé obchody. Bohužel jsme neměli moc štěstí na počasí, dost pršelo (proto mám jen jednu fotku 🙂 ) Takže jsme se spíše schovávali v obchodech, na zmrzlině a nakonec jsme objevili úžasnou kavárničku Ventimetriquadri (což znamená 20 metrů čtverečních). Je to malé místo s opravdu útulnou atmosférou. Až pojedeme do Neapole příště, tak chci v této čtvrti strávit alespoň jeden celý den a pořádně si ji projít.

where to stay in Naples where to stay in Naples where to stay in Naples where to stay in Naples

 

PIN FOR LATER:

where to stay in Naples

Many thanks to Miss Sita for providing us with the one-night complimentary stay, all thoughts and opinions are our own.

 

Spread the love
 • 78
 •  
 • 1.1K

8 Comments

 1. Zoe

  March 24, 2018 at 9:36 am

  Oh my lovely post! Those pretty kitchen tiles are to die for!! I was i Naples for a day trip but looks like I need to book a weekend next time!!

  1. Lenka Zlámalová

   March 26, 2018 at 1:46 pm

   Thank you so much, Zoe! I loved the tiles as well! Yes, there is so much stuff to do and see in Naples, you should go again 🙂

 2. Haylee

  March 24, 2018 at 2:39 pm

  WOW! These photos are so beautiful. I’ve only seen Naples Airport but I’d love to go back to Italy and explore this city for myself. That apartment looks stunning!

  1. Lenka Zlámalová

   March 26, 2018 at 1:47 pm

   Thank you, Haylee! Appreciate your lovely words 🙂 I think Naples is sure worth to visit and explore!

 3. ejnets

  March 25, 2018 at 8:49 am

  Leni, to je doopravdy nádhera. My se tam chystáme už takovou dobu a pořád nic 🙂 Tak snad tento rok a článek použiji jako inspiraci. Fotky jsou úplně boží a krásná spolupráce :))

  1. Lenka Zlámalová

   March 26, 2018 at 1:48 pm

   Moc díky Anet! Tak snad Vám to letos už konečně vyjde 🙂 Já už bych klidně jela znovu, pořád je tam co objevovat 🙂

 4. Tereza

  April 2, 2018 at 8:46 am

  Moc hezký fotky Leni. Hned bych se tam vrátila! Ve Vomeru jsme byli navštívit přítelovu vzdálenou rodinu a moc se mi tam líbilo, hlavně večer to tam docela žilo 🙂

  1. Lenka Zlámalová

   April 11, 2018 at 10:47 am

   Děkuji, Terko 🙂 Jee tak to se těším, až Vomero víc prozkoumám 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.