Italy, Travel

8 things to do in Naples

Naples. Historical, noisy, chaotic and beautiful. Before my last trip to this city, I was looking for posts of travel bloggers who visited this city and most of them were not exactly positive. They recommend a visit to Naples only as a starting point for trips around the area (Amalfi coast, Vesuvius, Pompeii and the neighbouring islands such as Capri and Ischia). Yes, there is garbage in the streets (but I think the situation is altogether improved since my first visit in the spring of 2015) and there are some areas, which are probably better to avoid. And yes, the traffic is a big and loud mess. Otherwise, Naples to me has a lot to offer and deserves ideally at least one week stay! I visited Naples already four times and it was still not enough to see for example Pompeii, a hike on Mount Vesuvius, go to the local cable car or see Naples underground. We go to Naples with my boyfriend regularly, because he is from there so we are visiting his family. I am grateful that I can discover this city with locals by-side and get to know their culture so much better than “just as a tourist” Now here goes a couple of my tips what to do in this vibrant city.

Related read: Where to stay in Naples

Neapol. Historická, hlučná, krásná a chaotická. Před mou poslední cestou do tohoto města jsem si hledala příspěvky travel blogerů, kteří tohle město navštívili a většina z nich nebyla zrovna pozitivní. Doporučují návštěvu Neapole pouze jako výchozí bod pro výlety po okolí (Amalfi coast, Vesuv, Pompeje a okolní ostrovy jako Ischia a Capri). Ano, v ulicích je často nepořádek (ale myslím si, že se situace celkem zlepšila od mé první návštěvy na jaře 2015) a jsou tam i čtvrti, kterým je asi lepší se vyhnout. A ano, silniční provoz je jeden velký a hlasitý zmatek. Jinak má toho Neapol ale podle mě hodně co nabídnout! Neapol jsem navštívila čtyřikrát a ještě jsem nestačila vidět například Pompeje, vyšlápnout si na sopku Vesuv, projet se ve zdejší lanovce nebo vidět neapolské podzemí. Do Neapole jezdíme s přítelem pravidelně, jelikož odtud pochází a tak navštěvujeme jeho rodinu. Jsem vděčná za to, že můžu tohle město objevovat s místními po boku a poznat tak jejich kulturu mnohem lépe než „pouze jako turista“ Nyní už mým k pár mým tipům a postřehům, co jsem stihla za těch několik mých návštěv posbírat.

Naples

1. Walk along “Lungomare”

One of my favourite places in Naples is 2.5 km long seafront promenade. I love walking, I love the sea, so it is clear why this place is my favourite. When walking you can enjoy for example view of Mount Vesuvius or make a stop for ice cream, coffee or lunch, there are a lot of spots around the promenade!

Jedno z mých nejoblíbenějších míst v Neapoli je pobřežní promenáda dlouhá 2,5 km. Miluju procházky, miluju moře, takže je jasný proč je tohle místo mým favoritem. Při vycházce se můžete například kochat výhledem na Vesuv nebo si udělat zastávku na zmrzlinu, kávu či oběd, podniků je okolo promenády spousta!

2. Explore the streets of Quartieri Spagnoli

The tangle of narrow streets in this district seems are very interesting. A complete contrast to the rich neighbourhoods, located near the coast. The borough was originally built for the Spanish soldiers, hence the name.

Spleť úzkých uliček ve španělské čtvrti je podle mě strašně zajímavá. A je úplným kontrastem k bohatým čtvrtím, které se nachází u pobřeží. Čtvrť byla původně postavena pro španělské vojáky, proto tento název.

3. Eat the best pizza

Because where else to eat pizza than in Naples? Apparently you can find the best one in traditional pizzeria Sorbillo. You can tell by the amount of locals waiting for the table outside the pizzeria. On arrival you have to tell the hostess your name and number of people and wait until your name is announced. The waiting can last about an hour but sometimes longer. If you’re hungry, you can get some goodies from surrounding shops, like for example tasty taralli which I recently shared on my Instagram (here) and have some Aperol spritz. True is that in my country (the Czech Republic) we are not used to wait for the table and I do not like waiting, but here is the waiting really worth it! And if you are wondering how much such a perfect pizza costs, do not panic, those basic cost just about 5 euros 🙂

Protože kde jinde si dát pizzu než právě v Neapoli? Nejlepší je prý v tradiční pizzerii Sorbillo. Svědčí o tom i řady místních čekajících na stůl venku před podnikem. Při příchodu je třeba nahlásit hostesce Vaše jméno a počet osob a čekat až budete vyvoláni. Čekání může trvat okolo hodiny ale někdy i déle. Pokud jste hladoví, tak si můžete dát něco dobrého z okolních obchůdků, třeba skvělé taralli, které jsem nedávno sdílela na svém instagramu (zde) a dát si k tomu aperol spritz. Vím, že v Česku na takové čekání nejsme zvyklí, já sama čekání nemám ráda, ale tady za tu pizzu to vážně stojí! A pokud Vás zajímá kolik taková dokonalá pizza stojí, tak se neděste, ty základní stojí okolo 5 Eur 🙂

4. Visit the Gaiola island and the adjacent beach

At the beginning of this year I found this photo (link here) on Pinterest and when I found out that this awesome place is in Naples, I started to persuade my boyfriend that when we go there next time, we just have to visit this island! Unfortunately, this time I did not search any information prior arrival and by the time we arrived, we discovered that the place is closed. You can see the island from Gaiola Underwater Park, which is open only from 10:00 to 14.00 (except Mondays) and at the same time can be a maximum of 100 visitors in the park. However, when I sadly stood at the closed gate, my best boyfriend somehow managed to chat up a local worker to let us go for a moment inside, so I could take at least a few photos from the main building of the park and I hope that next time I will be lucky enough to see this place in all its glory! Below the entrance to the park is a tiny beach, which offers a beautiful view of Mount Vesuvius. The beach itself is nothing special, but the sea was very beautiful and clear. The photo is from the end of March, although the beach was relatively full, in sea were swimming just few brave men, water was terribly cold, of course 🙂

Někdy začátkem roku jsem na Pinterestu našla tuhle fotku (link zde) a když jsem zjistila, že tohle boží místo je v Neapoli, tak jsem začala přemlouvat přítele, že až tam pojedeme příště, tak sem prostě musíme! Bohužel jsem si předem tentokrát nehledala žádné info a až po příchodu jsme zjistili, že místo odkud jde ostrov vidět, je zavřené. Ostrov můžete vidět z Gaiola Underwater Park, který je otevřený pouze od 10:00 do 14:00 (mimo pondělí) a ve stejné době může být v parku maximálně 100 návštěvníků. Nicméně když jsem smutně stála u zavřené brány parku, tak se mýmu nejlepšímu příteli nějak podařilo ukecat místního pracovníka, aby nás na chvíli pustil, tak jsem si mohla udělat aspoň pár fotek od hlavní budovy parku a doufám, že se mi někdy příště poštěstí tohle místo vidět v celé jeho kráse! Pod vstupem do parku je malinká pláž, ze které je krásný výhled na Vesuv. Samotná pláž není ničím speciální, ale moře bylo krásné a průzračné. Fotka je z konce března, pláž sice byla poměrně plná, ale v moři pouze pár otužilců, voda byla samozřejmě strašně studená 🙂

5. See the most beautiful metro station in Naples

Station Toledo from 2012 is decorated with mosaic, which symbolizes the ocean and light. Station Toledo have been repeatedly declared the most beautiful subway station in Europe. How do you like it? To me, it is really magical.

Teď trochu moderny, stanice Toledo je od roku 2012 vyzdobená mozaikou, která symbolizuje oceán a světlo. Neapolské Toledo byly několikrát vyhlášeno nejkrásnější stanicí metra v Evropě. Jak se Vám líbí? Na mě působí opravdu magicky.

6. Walk in the park Virgiliano

Park Virgiliano would definitely rank among the most beautiful parks I have ever visited. Park is located in the beautiful and rich Neapolitan Posillipo district, on the way to the park you can notice a lot of luxury villas. From the park, you can enjoy beautiful views of the surrounding islands like Ischia, Capri and Procida. There are also plenty of food stalls and seating areas.

Park Virgiliano bych určitě zařadila mezi nekrásnější parky, které jsem kdy navštívila. Park se nachází v krásné a bohaté neapolské čtvrti Posillipo, po cestě do parku narazíte na spoustu luxusních vil. Z parku si můžete užít krásné výhledy na přilehlé ostrovy jako Ischia, Capri a Procida. Najdete zde také spoustu stánků s občerstvením a posezením.

7. Wander through the historic centre and get some gelato

I definitely recommend just browse historic streets and occasionally even a peek into the courtyards, which surely have their own charm. I can also recommend ice cream chain, Casa Infante, in Naples, there are many branches and ice cream here is just wonderful.

Určitě doporučuji se jen tak procházet historickými uličkami a občas nakouknout i na nádvoří, která mají své kouzlo. Na zmrzlinu doporučuji řetězec Casa Infante, v Neapoli je několik poboček a zmrzlina odsud je prostě báječná.

8. Admire the view from Castel Sant ‘Elmo

And those views again! This 13th-century fortress is located on the hill of Vomero and offers truly magnificent views of the entire city. Nowadays it is a museum of the history of art and admission is 5 Eur. We were here during my second visit to Naples in August 2015, and until now, I can not forget about this place!

A zase ty výhledy! Tato pevnost ze 13. století se nachází na pahorku Vomero a nabízí opravdu nádherné pohledy na celé město. Sídlí zde muzeum historie umění a vstupné stojí 5 Eur. Byli jsme zde při mé druhé návštěvě Neapole v srpnu 2015 a doteď na tohle místo vzpomínám. Doufám, že se tam ještě někdy znovu podívám!

Have you ever been in Naples? How did you like the city? Let me know in the comments 🙂 If you’re going to this city and need an advice on what part of Naples to stay or how to get around the city, feel free to write me.

Byli jste někdy v Neapoli? Jak se Vám město líbilo? Dejte mi vědět do komentářů 🙂 Pokud se do tohoto města chystáte, tak na tomto odkazu můžete najít praktické rady ohledně dovolené v Neapoli.

PIN FOR LATER

Things to do in Naples Italy

Spread the love
 • 1
 •  
 • 611

5 Comments

 1. Životem po italsku

  May 26, 2017 at 8:03 am

  V Napoli jsem ještě doposud nenavštívila, tak aspoň vím, kam se vydat! Ale nejvíce se samozřejmě těším na tu jejich proslulou pizzu! 😀 Ještě jsem velmi dobré recenze četla na pizzerii, která se objevila ve filmu Eat-Pray-Love, prý si ji vybrali záměrně pro její tradici, ale tak klidně navštívím více pizzerií, protože ta tvoje vypadá taktéž velmi slibně! 🙂

  1. Lenka Zlámalová

   May 26, 2017 at 11:04 am

   Jéé vidíš, já ten film ještě ani neviděla, ale našla jsem si, že je to L’Antica Pizzeria da Michele a podle přítele je stejně dobrá jako Sorbillo 🙂 V létě tam jedeme zase, tak snad ji taky vyzkouším 🙂

 2. Tereza

  June 18, 2017 at 5:53 pm

  Jee, skvely tipy!:). Puvodne jsem myslela, ze toho v Neapoli krome te nejlepsi pizzy moc zajimavyho neni, ale prijemne jsi me prekvapila 🙂 uz se tam moc tesim!

  1. Lenka Zlámalová

   June 20, 2017 at 1:45 pm

   Díky, Terko, jsem ráda, že se ti článek hodí 🙂 My se taky v létě v Neapoli zastavíme na pár dnů, takže se taky těším 🙂

 3. Vlastimil

  March 16, 2018 at 7:44 pm

  Castel Sant ‘Elmo nabízí úchvatný pohled na město, přístav a moře z ptačí perspektivy. Na ochoz pevnosti je vstup za 5 Eur.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.