Italy, Travel

Day Trip from Naples to Amalfi Coast

Are you coming to Naples for several days and thinking of taking some day trip? Then I can recommend you to rent a car and visit the Amalfi coast! This beautiful coastline is listed as a UNESCO World Heritage and thousands of tourists are coming to admire its charm every year. If you are not a fan of overcrowded places you can always visit Amalfi coast out off main season. I mean I loved Amalfi also in summer period but it was just a bit stressful with finding a place where to park, be around so many people etc. Last time I had a chance to visit Amalfi coast in the middle of the March and I loved it even more!

Related read: Where to stay in Naples

Chystáte se na několik dnů do Neapole a přemýšlíte, že byste si zajeli i na nějaký jednodenní výlet v okolí? Pokud ano, tak Vám mohu doporučit si pronajmout auto a projet si Amalfi coast. Toto krásné pobřeží je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a každý rok obdivují jeho kouzlo tisíce turistů. Pokud nejste fanouškem přeplněných míst, tak můžete navštívit pobřeží Amalfi mimo hlavní sezónu. Samozřejmě se mi Amalfi moc líbilo také v letním období, ale bylo to trochu stresující, člověk má problém najít parkovací místo, všude je milion lidí atd. Naposledy jsem měla možnost navštívit pobřeží Amalfi uprostřed března a místo jsem si zamilovala ještě víc.

day trip from naples to amalfi coast

Day trip from Naples to Amalfi coast

Amalfi coast is reachable from Naples by public transport, yet if you can – rent a car, it is much easier to get around the coast and visit more towns. And renting a car in Naples is not very expensive. Anyway if renting a car is not an option, you can take a train from the central train station in Naples to Sorrento and then continue by bus to the towns located on the Amalfi coast.

Among the most beautiful towns on Amalfi coast belongs Sorrento, Positano, Amalfi, Atrani and Ravello. If you are coming for one day like us I suggest you to choose to visit two, maximum three towns, so you have enough time to discover them 🙂 Our first stop was in Positano! We parked near the centre and went for one hour and a half walk around the village.

Amalfi pobřeží je dostupné z Neapole veřejnou dopravou, přesto bych Vám doporučila, pokud můžete – půjčte si auto, s autem je mnohem snadnější se pohybovat po pobřeží a navštívit více měst. Pronájem auta v Neapoli není příliš drahý. Každopádně, pokud si auto půjčit nemůžete, můžete jet vlakem z hlavního vlakového nádraží v Neapoli do Sorrenta a poté pokračovat autobusem do měst na pobřeží Amalfi.

Mezi nejkrásnější města na pobřeží Amalfi patří Sorrento, Positano, Amalfi, Atrani a Ravello. Pokud přijdete na jeden den jako my, doporučuji, abyste se rozhodli navštívit dvě, maximálně tři města, abyste na ně měli dostatek času 🙂 Naše první zastávka byla v Positanu! Zaparkovali jsme nedaleko centra a šli jsme se na hodinu a půl projít po vesničce.

day trip from naples to amalfi coast day trip from naples to amalfi coast day trip from naples to amalfi coast day trip from naples to amalfi coast day trip from naples to amalfi coastday trip from naples to amalfi coast

Then we continued along the coast to Amalfi town. The drive on the coastline is so beautiful! Seriously, you will want to stop at every turn to take pictures. On the way to Amalfi, you can not miss seeing Italian fjord. Did you know Italy has a fjord? 🙂 Its name is Fiordo di Furore and you can find there very beautiful beach.

Potom jsme pokračovali podél pobřeží do města Amalfi. Cesta po pobřeží je vážně nádherná! Věřte mi, budete chtít zastavit za každou zatáčkou, aby jste si mohli vyfotit ty božské výhledy. Na cestě do Amalfi si můžete prohlédnout italský fjord. Věděli jste, že Itálie má fjord? 🙂 Jmenuje se Fiordo di Furore a najdete zde velmi krásnou pláž.

day trip from naples to amalfi coast day trip from naples to amalfi coast day trip from naples to amalfi coast

When we arrived at Amalfi we stopped for a lunch to Amalfi Terminal Italian Food & Lounge Bar, which we choose pretty randomly and did not regret! I ate one of the best pasta I ever had and my boyfriend and our friends really liked the seafood! After the lunch, we went to see famous Amalfi Cathedral and walked a bit around the town and by the seaside. 

Když jsme dorazili do Amalfi, zastavili jsme se na oběd v Amalfi Terminal Italian Food & Lounge Bar, který jsme si vybrali náhodně a  určitě výběru nelitovali! Jedla jsem jedny z nejlepších těstovin, které jsem kdy měla.  Mému příteli a našim kamarádům zase moc chutnaly mořské plody! Po obědě jsme se šli podívat na slavnou katedrálu v Amalfi a pak jsme se prošli po městě a po pobřeží.

day trip from naples to amalfi coast day trip from naples to amalfi coast day trip from naples to amalfi coast day trip from naples to amalfi coast day trip from naples to amalfi coast Amalfi coast day trip from Naples Amalfi coast day trip from Naples day trip from naples to amalfi coast Amalfi coast day trip from Naples Amalfi coast day trip from Naples Amalfi coast day trip from Naples Amalfi coast day trip from Naples Amalfi coast day trip from Naples

Even though the weather was not so good we enjoyed our trip so much and I hope I will discover more destination out off main touristic season. If you are looking for more ideas where to go on one day trip from Naples, you can check my post about fairytale island Procida or stunning medieval village Castellabate.

Přestože nám počasí moc nepřálo, tak jsme si výlet moc užili a doufám, že se mi podaří navštívit více známých destinací mimo hlavní turistickou sezónu. Pokud hledáte další inspiraci, kam jet na jednodenní výlet z Neapole, můžete si přečíst můj článek o pohádkovém ostrově Procida nebo o středověké vesnici Castellabate.

PIN FOR LATER

day trip from naples to amalfi coast

 

Spread the love
 • 12
 •  
 • 951

5 Comments

 1. Diana

  April 7, 2018 at 5:40 pm

  I have been to Italy several time but haven’t made it south of Rome 🙈 I definitely need to checkout Amalfi and Naples!

  1. Lenka Zlámalová

   April 11, 2018 at 10:48 am

   I think you would enjoy very much Amalfi and Naples 🙂

 2. Bruna Bersch

  April 9, 2018 at 12:50 pm

  This seems like the perfect trip! I love Naples and I could spend days there just walking around. Thanks for sharing this tip!

  https://www.brunabersch.com/

 3. Anita

  April 26, 2019 at 9:25 am

  This looks like a perfect trip! Hopes to make it to Italy some day.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.