Czech Republic, Travel

24 hours in Český Krumlov

I suppose most of the foreigners are visiting just Prague when in the Czech Republic. Well if you have some spare time I can really recommend you to visit also a little town called Český Krumlov which is located in the south. I was there already twice and loved it! Once I have been there in summer and once in winter time (February). Of course – the city is beautiful in every season but I have to say I enjoyed my winter stay there much more. Without heatwaves and crowds of tourists.

Pohádkový Český Krumlov! Většina z Vás tam určitě už někdy byla, že ano?  Já dvakrát, jednou v létě a jednou v zimě. V létě je město taky samozřejmě krásné, ale v zimě jsem si to tam mnohem více užila. Bez pařáků a miliónů turistů. 

24 hours in Cesky Krumlov

The town is tiny, I dare to say one day stay without spending a night there is enough to enjoy it. But I wanted to give my boyfriend for Christmas relaxing weekend outside of Prague, so I’ve booked for one night lovely room in Castle Apartments.

Město je maličké, klidně by stačil jeden den bez přenocování, ale chtěla jsem nadělit příteli k Vánocům pohodový víkend mimo Prahu, tak jsem nám zarezervovala na jednu noc krásný pokoj přes Castle Apartments.

You can get there comfortably from Prague for example by direct bus (RegioJet) in three hours and journey costs approx. 7 Eur. We do not have a car so we choose places to visit in the Czech Republic on the basis of good accessibility by bus/train. We arrived at the city at noon, which means time for lunch! I chose a vegetarian restaurant Laibon and was a bit disappointed, the food was pretty average ( I am probably spoiled by amazing vegetarian restaurants in Prague).

Z Prahy se člověk do Krumlova pohodlně dostane například přímým autobusem RegioJet za tři hodiny a cesta stojí 200,- Kč. Zatím nemáme auto, takže si vybíráme místa na výlety v Česku i na základě dobré dostupnosti autobusem/vlakem. Dorazili jsme do Krumlova v poledne, což znamená čas na oběd! Vybrala jsem vegetariánskou restauraci Laibon a byla trochu zklamaná, jídlo bylo dost průměrné a s mými pražskými vege oblíbenci se nedá srovnat.

In the afternoon we walked aimlessly around the city, you need just a few hours to see it all. While walking we found some magical viewpoints (after the last post from Prague you already know how much I love views!). We did also stop for coffee at the Café Egon Schiele. After the walk, we went to relax for a while in the room and prepare for dinner. We booked a table at a favorite restaurant in this city called Papa’s Living Restaurant and this time we were very happy with the choice! They have a great selection of food and wine, everything was delicious and the staff very pleasant and attentive.

 Odpoledne jsme se procházeli po městě, jen tak, bez cíle, což je někdy prostě potřeba. Centrum města jsme měli prošlé asi za 2 hodiny. Při procházce jsme narazili na několik kouzelných vyhlídek (po minulém postu z Prahy už víte, jak moc zbožňuju výhledy!). Zvládli jsme také zastávku na kávu v Egon Schiele Café. Po vycházce jsme šli na chvíli odpočinout na pokoj a připravit se na večeři. Rezervovali jsme si stůl v oblíbené krumlovské restauraci Papa’s Living Restaurant a tentokrát jsme byli s volbou moc spokojení! Mají skvělý výběr jídel a vín, vše bylo chutné a obsluha moc příjemná a pozorná.

On Sunday morning we enjoyed good breakfast in the hotel and we went to the castle! Actually just to the castle tower (of course because of the view), admission is 2 EUR and there are 162 stairs waiting for you to get to the top:) After long admiring of the view we  walked around the castle grounds. The only disadvantage of visit in winter is closed Castle Garden, which is said to be very beautiful! But at least we have reason to return to Český Krumlov. I’m would love to visit the city again in autumn so hopefully once we will manage that! For lunch we chose the Czech classics – pub called Hospoda Na louži, which is interesting for its interior decorated with old style ad signs. On the way back to the hotel for luggage we have stopped for dessert at MLS Creperie, so delicious! As I read the article I just wrote – it seems that we just ate all weekend long:) The thing is we really enjoy cooking when we are at home in Prague, so we do not go to restaurants so often.But we fully compensate that during our travels 🙂

V neděli ráno jsme si dali dobrou hotelovou snídani a vyrazili jsme na zámek! Respektive na zámeckou věž (jak jinak než kvůli výhledu), vstupné stojí 50 Kč a čeká na Vás 162 schodů 🙂 Po dlouhém kochání se výhledem jsme se ještě prošli po areálu zámku. Jedinou nevýhodou návštěvy v zimě je zavřená zámecká zahrada, která je prý nádherná! Aspoň ale máme důvod se do Českého Krumlova vrátit. Moc mě láká podzimní návštěva, tak třeba se letos zadaří. Na oběd jsme zvolili českou klasiku – podnik jménem Hospoda Na louži, která je zajímavá svým interiérem vyzdobeným dobovými reklamními cedulemi. Po cestě zpět na hotel pro zavazadlo jste se stavili ještě na dezert v MLS Creperii, to byla dobrota! Když si teď ten článek po sobě čtu, tak to vypadá, že jsme celý víkend projedli 🙂 Rádi vaříme a když jsme doma v Praze, tak moc často do restaurací nechodíme – za to si to plně vynahrazujeme při našich cestách 🙂

Have you ever been to this city?  It feels like in the fairytale, right?

 Pokud jste v Českém Krumlově ještě nebyli, tak návštěvu rozhodně doporučuji! Já se tam určitě ještě někdy ráda vrátím 🙂

PIN FOR LATER

Cesky Krumluv

 

Spread the love
  •  
  •  
  • 86

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.