Czech Republic, Prague

My 3 favourite Prague views

Hope you are having nice Thursday! Today I would like to share with you few tips where you can enjoy Prague from above. One spot is for free, the second is to pay an entrance fee, and the third … it depends how much you drink and eat 🙂 There are of course more viewpoints in Prague – so it is quite possible that there will be another part of this post.

Přeji krásný čtvrteční večer! Dnešní post bude o mé milované Praze, konkrétně o mých třech oblíbených výhledech. Pokud se chystáte do Prahy na výlet, tak se Vám můžou takové tipy hodit. Jedna vyhlídka je zdarma, na druhou se platí vstupné a ta třetí…záleží jak moc budete pít a jíst 🙂 ! Míst, ze kterých jsou krásné výhledy na Prahu, je samozřejmě mnohem víc, takže je dost pravděpodobné, že tento článek bude mít ještě pokračování.

views Prague

Letenské sady

This viewpoint is probably the most famous one (judging by the number of tourists that are always there). However, the view of Prague’s bridges from here is really magical and worth a visit! This place is wonderful at any time of the year. For this post I chose my photos from autumn. The nearest tram stop is called Chotkovy sady, from the stop to this viewpoint you will get in 5 minutes by walk. After you enjoy the view, I recommend you a walk around the Letná park ended with a beer in a local outdoor beer garden – super refreshing with a beautiful view! If you’re not a beer fan, you can find plenty of nice hipster cafes and bars in this district:) For specific tips feel free to write me.

Tenhle výhled je asi nejvíc profláknutý (soudě podle počtu turistů, kteří tam vždycky jsou). Každopádně výhled na pražské mosty je odtud skutečně kouzelný a stojí za návštěvu! Tohle místo je krásné v každém ročním období, já jsem si pro dnešní post vybrala fotky z mé podzimní návštěvy. Nejbližší tramvajová zastávka je Chotkovy sady a k vyhlídce je to asi 5 minut pěšky. Až si užijete výhledu, tak doporučuji procházku po parku zakončenou pivem ve zdejší beer garden – osvěžení s krásným výhledem. Pokud na pivo moc nejste, tak na Letné najdete spoustu super hipster kaváren a barů 🙂 Pokud byste chtěli nějaké konkrétní tipy, tak mi klidně napište.

Vrtbovská zahrada

Vrtbovská zahrada is one of the most beautiful baroque gardens in Prague. I have to admit –  I learned about this place just last year when my colleague recommended me this place. The week after we went there with our foreign visit and we were all excited! I love discovering new views of the city and this one is truly remarkable. The garden is open daily from April to October (10:00 -18: 00) and admission is 65 CZK (approx. 2,4 Eur). Entrance to the garden is located a few minutes by walk from the tram stop Malostranské náměstí and unfortunately is not very clearly marked, so you have to really watch for signs 🙂 I appreciate that despite the beautiful weather in the garden were not crowds of people (like on other viewpoints). There were only few visitors and a group of wedding guests.

Vrtbovská zahrada patří mezi nekrásnější pražské barokní zahrady. Musím se přiznat, že jsem se o tomhle místě dozvěděla až v loňském roce, kdy mi zahradu doporučila kolegyně. Hned další víkend jsme se tam vypravili i s naší zahraniční návštěvou a všichni jsme byli nadšení! Miluju objevování nových výhledů na Prahu a tento je skutečně výjimečný! Zahrada je otevřena denně od dubna do října (od 10:00 do 18:00) a vstupné je 65 Kč. Vstup do zahrady najdete asi tři minuty pěšky od zastávky Malostranské náměstí. Bohužel není moc dobře značený, musíte pořádně koukat po nápisech 🙂 Oceňuji, že i přes nádherné počasí nebyly v zahradě davy lidí. Bylo tam jen pár návštěvníků a skupina hostů ze svatby, která tam právě probíhala.

T-Anker

I love rooftop bars! What about you? Every time we go to a foreign bigger city, I am searching on internet this kind of bar. It makes me very happy to enjoy the view of the city at sunset with glass of some good drink 🙂 We have few of these bars in Prague too, most of them belongs to the hotels and they’re not so budget friendly. Once upon a time, of course, you can treat yourself with visit of fancy rooftop bar, but today I want to mention bar, where I go at least once or twice a month (in the warmer months, of course). T-Anker is located on the roof of the Kotva department store (the nearest tram stop: Náměstí republiky and Dlouhá ulice) and to the bar you will get by special side elevator (on the left from the entrance to the shopping center, needless to enter inside). The terrace offers a stunning views of the Old Town! Prices here are a bit higher, but acceptable, good food, good drinks, nice service, what more could you ask for in the summer 🙂 When is nice weather outside is better to make a reservation in advance.

Miluji střešní bary! Co vy? Pokaždé, když jedeme do nějakého většího zahraničního města, tak si tyhle bary vyhledávám předem. Ráda si užívám výhledu na město při západu slunce s nějakým dobrým drinkem v ruce 🙂 Pár takových barů máme i v Praze, většina z nich spadá pod hotely a nejsou moc budget friendly. Jednou za čas si dopřejem, ale dnes se budu věnovat baru, kam chodím pravidelně jednou, dvakrát to měsíce (v teplejších měsících samozřejmě). T-Anker se nachází na střeše obchodního domu Kotva (nejbližší tramvajové zastávky: Náměstí Republiky a Dlouhá třída) a do baru se dostanete zvláštním bočním výtahem (nalevo od vstupu do centra, netřeba vcházet dovnitř). Terasa nabízí nádherný výhled na Staré Město! Ceny jsou tu trošku vyšší, ale přijatelné, dobré jídlo, pití, milá obsluha, co víc si v létě přát 🙂 Když je venku hezké počasí, tak je určitě lepší si udělat rezervaci předem.

I hope you liked this article, I’m already looking forward to introduce you another of my favourite places in Prague!

Doufám, že se Vám můj první článek o Praze líbil, já už se těším, až budu psát další (v hlavě mi teď lítá asi 5 dalších vyhlídek 🙂)

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  

15 thoughts on “My 3 favourite Prague views

  1. Great information! I visited Prague almost 2 years ago, and I missed these places – they’re amazing. Of course 3 days in Prague were not enough, so when I do go back, I will make sure to visit them! Beautiful views of the city! Thank you for sharing them 🙂

  2. Wow these spots are soo pretty! Now I need to go back to Prague to see them!! I also love that your blog is in more than just English! SO awesome 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *