Travel, USA

Where to eat in Brooklyn

Hello there! In today’s post, we will return to New York! Maybe there is someone who is planning to visit this cool city 🙂 Last time I shared with you tips where to escape the concrete jungle and today I will recommend you where to eat well in Brooklyn. You can find here trendy hipsta bars as well as spots where to get some American junk food 🙂 And why in Brooklyn? Because we lived there, specifically in Williamsburg. It would be probably nice to live right in Manhattan, but if you have a limited budget … Yeah, we found a great Airbnb in Midtown, but the owner dismissed our request. Never mind, our spare accommodation was not bad at all, there were plenty of great places to go not just for breakfast and then we simply went by subway to Manhattan, which usually took about 20-30 minutes.

Ahojte u nového článku! Tentokrát se vrátíme do New Yorku! Třeba se tu najde taky někdo, kdo plánuje návštěvu tohoto super města 🙂 Minule jsem Vám sepsala mé tipy, kde uniknout betonové džungli a dneska Vám poradím, kde se dobře najít v Brooklynu. Najdete tu tipy na trendy hipsta bary, ale i místa, kde si dát nějakou tu americkou prasárničku 🙂 A proč zrovna v Brooklynu? Protože jsme tam týden bydleli, konkrétně ve Williamsburgu. Ono by bylo sice asi super bydlet přímo na Manhattanu, ale pokud máte omezený budget…Jo, sice jsme našli bezva airbnb v Midtown, ale pán naši žádost zamítl. Nic se neděje, naše náhradní ubytování nebylo vůbec špatné, v okolí bylo spoustu super míst, kam zajít nejenom na snídani a pak jsme se jednoduše přesunuli metrem na Manhattan, většinou cesta trvala kolem 20-30 minut.

where to eat in Brooklyn

Before we get to the tips, I apologize for the quality of the photos. These are photos from my cellphone, you know, I have the problem of taking pictures in cafes and restaurants with the camera and run around looking for the best angle. I am so shy! Does someone have a tip how to get rid of this “fear”? I would like to write posts about my favourite spots in Prague and I would like to add to these good quality photos! Thanks in advance for any tips 🙂

Ještě než se dostaneme k samotným tipům, tak se omlouvám za kvalitu fotek. Jsou to fotky z mobilu, já mám totiž problém fotit v kavárnách a restauracích foťákem a hledat ten nejlepší úhel. Hrozně se totiž stydím! Nemáte někdo tip, jak se tohoto zbavit? Ráda bych se časem začala psát i články o mých oblíbených podnicích v Praze, které bych chtěla doplnit kvalitními fotkami! Předem děkuji za tipy 🙂

Stonefruit Espresso + Kitchen

This was our first stop on the way to Brooklyn Botanic Garden. I really liked the interior and interesting menu. I went for avo-toast, which was excellent (on the top of avocado spread were nuts with chilli and cinnamon, great inspiration when I do avo-toast at home). Only the service was not so friendly, which made us quite disappointed.

Tohle byla naše první zastávka cestou do Brooklyn Botanic Garden. Moc se mi líbil interiér a zajímavé menu. U mě zvítězil avotoast, který byl výborný (na avokádu byly mleté oříšky s chilli a skořicí, skvělá inspirace, až si budu dělat avotoast doma). Jen obsluha nebyla moc přátelská, což nás celkem zklamalo.

Smorgasburg

Every Saturday, the East River State Park hosts the largest outdoor food festival in America, and we, as food lovers, could not miss it! The festival runs from 11:00 to 18:00, so we went there for lunch. At first, I did not want anything sweet, but then I saw that they sell cheesecake pops 🙂 Then I tried also the best fries ever with truffle oil and parmesan 🙂 If you can not make it on Saturday, then this event is taking place also on Sundays in Prospect Park.

Každou sobotu se v East River State Parku pořádá největší venkovní food festival v Americe a my jako milovníci jídla tam samozřejmě nesměli chybět! Festival probíhá od 11:00 do 18:00, takže jsme tam vyrazili na oběd. Původně jsem nechtěla nic sladkého, ale když jsem viděla, že prodávají cheesecake nanuky 🙂 Potom jsem to završila nejlepšíma hranolkama ever s lanýžovým olejem a parmazánem, dietka prostě 🙂 Pokud by se Vám to v sobotu nehodilo, tak se takhle akce koná ještě o nedělích v Prospect Parku.

Toby’s Estate Coffee

This place in Williamsburg got me with its interior – two walls covered with a huge library full of books, magazines, coffee bags and various decorative items. Here I ordered myself again avo-toast, which was also excellent. Then we shared with my boyfriend the doughnut from Doughnut Plant, it was so good!

Tohle místo ve Williamsburgu mě dostalo svým interiérem – dvě stěny zabírala obrovská knihovna plná knížek, časopisů, pytlíků s kávou a různých dekoračních předmětů. Tady jsem si taky dala neoriginálně avotoast, byl taky výborný. Poté jsme se s přítelem podělili ještě o koblihu z Doughnut Plant, to byla dobrota.

Jimmy’s Diner

And now to the junk food – when you go to the USA for the very first time, you want to taste something typical in the typical diner you see in movies and tv shows. We have discovered two such places that I will share with you. The first is Jimmy’s Diner, a stylish place with many options what to eat. My boyfriend tried a hamburger and me mac & cheese and together we shared as well some onion rings, we enjoyed it all!

A teď k těm prasárničkám – když jedete poprvý to USA, tak chcete ochutnat něco typickýho nejlépe v typickém dineru, který vídáte ve filmech a seriálech. Objevili jsme dvě takové místa, o které se s Vámi podělím. Prvním je Jimmy’s Diner, stylový podnik s velkým výběrem. Přítel zkusil hamburger a já mac & cheese a dohromady ještě cibulové kroužky, vše nám moc chutnalo!

Devocion

Another great café with a beautiful interior! I know I am repeating myself, but I was choosing places by photos and ratings. I really enjoyed an informal environment with a partially glazed roof! We ordered coffee and some baked stuff, all delicious 🙂

Další super kavárna s nádherným interiérem! Vím, že se opakuju, ale já si prostě místa vybírala podle fotek a hodnocení. Neformální prostředí s částečně prosklenou střechou se mi moc líbilo! Dali jsme si kávu a něco z hotových upečených věcí a opět si nemůžu stěžovat 🙂

House of Small Wonder

A very interesting place where you can feel the Japanese influence! We just went for coffee there because we were overeaten from Smorgasburg. 🙂 However, we were peeking at other guests plates and everything looked very tempting!

Hodně zajímavé místo, kde pocítíte japonský vliv! Sem jsme si zašli jenom na kávu, jelikož jsme byli přejezení ze Smorgasburgu 🙂 Nicméně při šmírování jídel ostatních jsme si všimli, že vše vypadá moc lákavě!

Kellogg’s Diner

American junk food for the second time. Here we went even twice 🙂 Once for the breakfast, when we tried typical pancakes with butter and maple syrup, they were very tasty but huge! Then for lunch, I tried cheese omelette (nothing special) and again mac & cheese, it was not bad, but I liked it more in Jimmy’s Diner. We loved the strawberry milkshake in this diner, so we made sure to get it on both visits!

Americké prasárny podruhé. Tady jsme byli dokonce dvakrát 🙂 Jednou na snídani, kdy jsme zkusili typické palačinky s máslem a javorovým sirupem, ty byli vynikající, ale obrovské! Poté na oběd, já si dala sýrovou omeletu (nic speciálního) a zase mac & cheese, nebylo to špatný, ale mnohem víc mi chutnalo v Jimmy’s Diner. Nejvíc mi v tomto dineru chutnal jahodový milkshake, ten jsme si pro jistotu dali při obou návštěvách!

That would be all for today, I hope you did not get very hungry when reading this 🙂 What do you think of these places?

To by bylo pro dnešek vše, doufám, že jsem Vám neudělala moc velké chutě 🙂 Jak se Vám zmíněná místa líbí? Líbilo by se Vám něco takového v Česku? Já bych byla třeba pro nějaký super diner v Praze 🙂

PIN FOR LATER

where to eat in Brooklyn

Spread the love
 • 9
 •  
 • 799

14 Comments

 1. Joanne

  May 26, 2017 at 10:18 am

  Oh my days these places look amazing!
  What an eclectic mix of food genres and styles in one place.
  I love that you write your blog in two languages too.

 2. Lenka Zlámalová

  May 26, 2017 at 11:17 am

  Thank you very much, Joanne!

 3. Elizabeth allcock

  May 26, 2017 at 12:32 pm

  I am planning another trip to New York next year so will bookmark this post as I have never visited Brooklyn before.

  1. Lenka Zlámalová

   May 26, 2017 at 5:06 pm

   Lucky you! I would love to plan another trip to New York as well! Hope you will enjoy Brooklyn! 🙂

 4. Anna

  May 26, 2017 at 1:57 pm

  Your photos are great for being from a cellphone! And it’s so sooooo cool how your blog is bilingual!

  1. Lenka Zlámalová

   May 26, 2017 at 5:08 pm

   I am so glad you like my photos even they are just from cellphone! Well you know my family and some of my friends does not speak english 🙂

 5. Christine

  May 26, 2017 at 1:59 pm

  I love Brooklyn! All these spots are awesome!

  1. Lenka Zlámalová

   May 26, 2017 at 5:11 pm

   Thank you Christine! I am honoured my post enjoyed someone who lived in NYC! 🙂

 6. ejnets

  May 26, 2017 at 3:47 pm

  Koukám, že je na čase, abychom jeli znovu, protože tohle všechno bych hned ochutnala.
  Co se týče toho studu… mam to úplně stejně! Hrozně se stydím, nechápu, jak to ty holky dělaj, že mají vždycky tak super fotky a přitom nikdy nikoho nevidim je pořizovat. Tvoje fotky jsou ale super :))
  Ejnets in Lisbon

  1. Lenka Zlámalová

   May 26, 2017 at 5:14 pm

   Moc děkuji! Jsem ráda, že se ti fotky líbí, i když jsou to takový ty nenápadný rychlovky z mobilu 🙂 Myslela jsem si, že v NYC svůj stud překonám, protože tam jsou asi zvyklý na ledascos, ale nic 😀 Doufám, že vám návštěva NYC brzy vyjde 🙂

 7. Emma

  May 26, 2017 at 6:39 pm

  Those pancakes looked epic. Aren’t American pancakes the best! Loved the food photos. Quality of phone cameras are sometimes better than the professional ones! Keep using your phone if you are more comfortable. My tip for over coming shyness when taking photos in restaurants with a bigger camera is to not look at anyone directly. A larger camera usually means more people will notice you taking photos. If you feel eyes are on you while you are snapping away look up at the celling and photograph it. Chances are they’ll follow and look up, they’ll be curious to see what you are taking a picture of. Forgetting they just thought they saw you taking a photo of them 🙂

  1. Lenka Zlámalová

   May 27, 2017 at 6:45 am

   Hi Emma, thank you very much for the advice, that is a really good idea! I have to try that! But if still uncomfortable I will go back to the fast phone snaps 🙂 Yep those pancakes were amazing, so fluffy dough! We actually bought pancake mix in some grocery store in NYC and planning to try to make those at home 😀

 8. Ter

  May 29, 2017 at 4:26 pm

  Naprosto parádní článek! ♥
  Hned jak jsem ho viděla na Czech travel bloggers, tak jsem si ho musela rozkliknout! A neskutečně mě mrzí, že se do New Yorku jen tak nedostanu, protože ty dobroty vypadají naprosto úžasně!
  A i když dneska nemám zrovna moc chuť k jídlu, tak na tohle se mi jen sbíhají sliny! 🙂

  1. Lenka Zlámalová

   May 30, 2017 at 10:13 am

   Terko, děkuji za milý komentář, jsem moc ráda, že se ti článek líbil 🙂 Věřím, že jednou ti ten New York vyjde, mě se tento sen splnil po nějakých 15 letech 😀 Některý dobroty mi tady v Praze fakt chybí! 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.