Italy, Travel

Colorful Burano

  This winter seems never-ending (like every year). I am so excited about upcoming spring! To see how everything will turn green again, blooming trees and colourful flowers. By word colourful, my mind goes back to the last spring when we visited north of Italy. We stayed with relatives of my boyfriend in beautiful little town Rovigo, which is about one-hour car ride from famous Venice. I can recommend you there the best homemade ice cream of unusual flavours – Gelateria Godot. It was so amazing, they gave us to try all the flavours and wow…you could not just choose the one 🙂

Taky Vám ta zima přijde nekonečná? Já už se tak těším na jaro, až se bude vše zelenat, na kvetoucí stromy a na barevné květiny. U slova barevný se myšlenkami vracím na loňskou návštěvu severní Itálie. Bydleli jsme u přítelových příbuzných v krásném malém městě Rovigo, které je asi hodinu autem od známých Benátek. Mohu Vám tu doporučit tu nejlepší domácí zmrzlinu – Gelateria Godot. Ach. Dali nám ochutnat snad všechny druhy a to si prostě nešlo vybrat jen jeden 🙂

Burano

Rovigo was a great starting point for our everyday trips. We visited Verona, Vicenza, Padua and Venice. But this article will be about magical Burano island. Actually, I never heard about this place until I saw some random photo of Burano on Instagram. I immediately knew that we have to include the visit of this little island to our itinerary of one day in Venice. Burano is often rated among the top 10 most colourful places in the world. Interesting fact: if the owner of the house decides to change the colour of the facade, he must send a request to some special committee and they will provide a list of permitted colours.

Rovigo bylo skvělým výchozím bodem pro naše výlety po okolí. Navštívili jsem Veronu, Vicenzu, Padovu a Benátky. V tomhle článku bych se ale chtěla věnovat kouzelnému malému ostrovu Burano. O tomto místě jsem se náhodně dozvěděla z fotky na instagramu a hned mi bylo jasné, že jeho návštěvu musíme zařadit do našeho programu v Benátkách. Burano bývá často řazeno do top 10 nejbarevnějších míst na světě. Zajímavostí je, že pokud se majitel domu rozhodne změnit barvu fasády, tak musí poslat žádost speciální komisi, která mu dodá seznam povolených barev.

You can get easily to Burano from Venice by boat (stop Fondamente Nove), the ride takes about 45 minutes and it costs 6,50 Eur per person. To enjoy a slow walk around this little island you will need approximately 2 hours. When you are photo enthusiast like me you will stop a LOT. If you are planning to stop in one of the local restaurants I recommend you to make more time for the visit of Burano.

Na ostrov se snadno dostanete lodí z Benátek (zastávka Fondamente Nove), platba trvá cca 45 minut a lístek stojí 6,50 Eur na osobu. Na klidnou procházku po ostrově Vám budou stačit tak dvě hodiny. Jestli jste takový maniak na focení jaké já, tak se budete HODNĚ zastavovat. Pokud se plánujete stavit v jedné z místních restaurací, tak doporučuji, abyste si vyhradili na návštěvu ostrova více času.

How do you like this place? Do you know any other colourful places?

Jak se Vám ostrov líbí? Znáte další barevná místa?

PIN FOR LATER

Burano Italy

Spread the love
 •  
 •  
 •  

3 Comments

 1. Catherine Munnelly

  November 23, 2017 at 12:44 pm

  Such a beautiful blog post, I definitely need to make time to visit this place. 😍

 2. Catherine Munnelly

  November 23, 2017 at 12:44 pm

  I loved reading you blog post, I definitely need to make time to visit this place. 😍

  1. Lenka Zlámalová

   November 23, 2017 at 1:16 pm

   Thank you so much! I really hope you will enjoy visiting Burano as much as I did 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.