Spain, Travel

Bilbao

Last year we spent our summer holidays in northern Spain. We rented a room in Bilbao for one week via Airbnb. This city is not a typical tourist destination but sure has a lot to offer. From hipster cafés, design bars, traditional pubs with a huge selection of pintxos (Basque version of tapas) to famous Guggenheim museum (the second one you can visit in NYC). You can get easily to the beautiful beach by underground which is pretty awesome (can we get that in Prague please? 🙂 ). We spent in the city 4 days which was enough to see everything (sure I can imagine spending there more time, especially on that beach), other 3 days we were travelling around with a rental car. We visited some really amazing places, but those I will cover in next blog posts

V loňském roce jsme strávili naši letní dovolenou na severu Španělska. Pronajali jsme si přes airbnb pokoj na jeden týden u centra Bilbaa. Bilbao není typickou dovolenkovou destinací, ale určitě má toho hodně co nabídnout. Od hipster kavárniček, design barů, tradičních podniků s obrovskou nabídkou pintxos (baskická verze tapas) po světoznámé Guggenheimovo muzeum (jsou dvě, jedno zde a druhé v New Yorku). Z Bilbaa se navíc pohodlně dostanete metrem za město na krásnou pláž. Pro samotné město jsme si vyhradili 4 dny což bylo tak akorát, další 3 dny jsme objevovali okolí Bilbaa v pronajatém autě. Navštívili jsme skutečně nádherná místa, kterým se budu věnovat v dalším článcích.

Bilbao

 I would like to share with you few tips what to do in Bilbao.

 V tomhle článku bych s Vámi chtěla sdílet několik tipů, co v Bilbau neminout.

Guggenheim Museum

If you are a fan of modern art you can not miss the visit of the Guggenheim museum. Admission is 13 Eur and you will need around 3 hours to see everything. I am not so much into museums and art so I can not judge if the art collections are “worthy” 🙂 Anyway the building is really impressive inside out.

Pokud máte rádi moderní umění, tak nesmíte vynechat Guggenheimovo muzeum. Vstupné stojí 13 Eur a na návštěvu bude potřebovat tak dvě až tři hodiny. Já na muzea a na umění moc nejsem, takže nedokážu posoudit zdejší sbírky. Každopádně budova muzea je zevnitř i zvenku opravdu pozoruhodná.

Mercado de la Ribera

Do you enjoy shopping at farmer’s markets? If so I can really recommend you local market hall which is apparently the biggest one (covered) in Europe. There are modern style stalls offering local products like fishes, seafood, meat, mushrooms, veggies and fruits on the first floor. On the ground floor, you can find cafe, bars and some food stands. As the market hall was near our Airbnb place we came there few times to have a breakfast. Interior is really beautiful and not usual for a market hall.

Taky nakupujete rádi na farmářských trzích? Tak to nesmíte minout zdejší tržnici, která je prý největší (krytá) v Evropě. V prvním patře najdete stánky v moderním stylu nabízející lokální produkty jako ryby, mořské plody, maso, houby, zeleninu a ovoce. Ve spodním patře je kavárna, bar a různé stánky s občerstvením. Mimo neděle je tržnice otevřená každý den. Tržnice byla kousek od našeho airbnb, tak jsme se tam občas stavovali na snídani. Interiér je vážně nádherný a na tržnici nezvyklý.

Pintxos

You will find pintxos anywhere and anytime. It is a finger food you probably know as tapas. My favourite one is definitely “tortilla de patatas” (kind of egg omelette but higher with thin slices of fried potatoes or vegetables and cheese). One piece of pintxos costs usually around 2 Eur. Instead of usual lunch/dinner in the restaurant we were often going to typical bars and ate few pieces of pintxos. It was really delicious – especially paired with tasty spanish wine 🙂 We really liked bars “El Globo” and “Café Iruña”

Na pintxos narazíte všude a v jakoukoliv denní či noční dobu. Jsou to většinou takové jednohubky / malé chlebíčky. Já jsem si nejvíce oblíbila „tortilla de patatas“ (což je něco jako naše vaječná omeleta, jen vyšší a přidávají do ní brambory nakrájené na tenké plátky, případně různé druhy zeleniny a sýr). Jeden kousek pintxos stojí okolo 2 Eur. Kolikrát jsme šli místo restaurace na oběd nebo na večeři právě do různých barů a dali si pár tady těchto kousků. V kombinaci se skvělým španělským vínem to byla prostě lahoda 🙂 Mohu doporučit podniky „El Globo“ a „Café Iruña“

We visited Bilbao at the end of August when there is every year huge festival called “The Aste Nagusia” Each night there were fireworks and parties in the streets. Riverside was lined with various decorated tents with drinks and snacks. Bilbao is not one of the prettiest cities it has a really great atmosphere and I would not mind visiting this city again in the future. Have you ever been there? How was your impression? Let me know in comments 🙂

V Bilbau jsme byli na konci srpna, kdy se tam každoročně koná festival „The Aste Nagusia“ Každou noc byly ohňostroje a party v ulicích po celém městě. Promenádu okolo řeky lemovaly různě vyzdobené stánky (tedy spíš stany) s nápoji a občerstvením. Bilbao sice nepatří mezi nejkrásnější města, ale má skvělou atmosféru a určitě bych se tam někdy ráda podívala znovu. Navštívili jste někdy tohle město? Jak se Vám líbilo? Dejte mi vědět do komentářů 🙂

PIN FOR LATER

Bilbao Spain

Spread the love
 • 5
 •  
 •  

4 Comments

 1. Eva

  July 22, 2017 at 8:11 am

  Bilbao seems lovely from your report and I have really enjoyed your photos. I have been to the south of Spain, but would like to explore the north one day.

  1. Lenka Zlámalová

   July 24, 2017 at 9:27 am

   Thank you, Eva! I am very happy you liked my photos 🙂 North of Spain should definitely go to your travel list 🙂

 2. Karen

  July 22, 2017 at 6:37 pm

  I loved pintxos when I was in Spain and I’d love to try them at their origin. bilao is definitely on my list of spanish cities to visit next! Love your photos and it looks so beautiful!

  1. Lenka Zlámalová

   July 24, 2017 at 9:30 am

   Thank you, Karen! Loved the pintxos too! 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.