Travel, USA

6 parks to chill out in NYC

As you probably noticed from my Instagram – first week of May I was enjoying the vacation with my boyfriend in New York City. Sure we had a great time there and to me it was really “dream come true” as I was always admiring this city in my favourite tv shows and movies (I think it started with Friends and Home Alone 2 movie so you can imagine how long I am dreaming of NYC 🙂 ) However, strolling this huge city can get bit overwhelming and exhausting so I really appreciated that you can find here many awesome spots where you can just stop and chill. I would like to share with you my 6 favourite ones.

Pokud mě sledujete na instagramu, tak Vám nemohlo uniknout, že jsme první květnový týden strávili s přítelem na dovolené v New Yorku. Měli jsme se tam vážně skvěle, splnil se mi můj dlouholetý sen, tohle město jsem vždycky obdivovala v mých oblíbených seriálech a filmech (začalo to asi seriálem Přátelé a filmem Sám doma 2, takže si dokážete představit, jak už je to dlouho, co o New Yorku sním 🙂 )  Nicméně trávit týden v obrovském městě může být skutečně náročné a vyčerpávající, proto mě moc potěšilo, že jsme narazili na spoustu super míst a parků, kde se dá zastavit a odpočinout. Pro tenhle článek jsem vybrala mých 6 oblíbenců.

parks of new york

1. Brooklyn Botanic Garden

We visited Brooklyn Botanic Garden the very first day after the arrival because it was Tuesday, so we took advantage of the free entrance. We came here right after the opening and enjoyed a beautiful and quiet walk, but after about 2 hours there started to come the crowd of tourists (yep, the free entrance day), so we left the garden. Cherry blossoming esplanade and Japanese garden fascinated me most!

Do botanické zahrady v Brooklynu jsme vyrazili hned první den po příletu, protože bylo úterý, tak jsme využili vstupu zdarma. Přišli jsem tam hned po otevření a ze začátku si užili krásnou a klidnou procházku, nicméně asi po 2 hodinách tam začali proudit davy turistů (asi daň za ten vstup zdarma), tak jsme se pomalu přesunuli dál. Nejvíc mě okouzlila promenáda rozkvetlých třešní a japonská zahrada.

2. Bryant Park

Right in the middle of the concrete jungle, next to the New York Public Library, you can find beautiful Bryant Park. I really liked the view of the green park surrounded by skyscrapers! You can find a lot of food shops in the area (for example Whole Foods Market or Pret A Manger) so you can buy something tasty and go to enjoy your snack in the park 🙂 There is also a relatively quick wi-fi and perhaps the most beautiful and cleanest public toilets, which I’ve ever seen!

Přímo uprostřed betonové džungle, hned u veřejné knihovny, můžete najít krásný menší Bryant Park. Strašně se mi líbil pohled na zelený park obklopen mrakodrapy! V okolí najdete spoustu obchodů s občerstvením (například Whole Foods Market nebo pobočku Pret A Manger), můžete si tedy koupit něco dobrého na zub a jít si dát do parku svačinu 🙂  Je zde i poměrně rychlá wi-fi a asi nejkrásnější a nejčistší veřejné toalety, jaké jsem kdy viděla (to se vždycky hodí při celodenním chozením po městě, že ano 🙂 )

3. Central Park

When writing about the New York parks, of course I can not miss the famous Central Park. It is the largest city park in the US and although it is visited a lot, thanks to its size you do not even notice it, it is really peaceful place (perhaps helped being there out of the most tourist season, which is summer and the period around Christmas). We walked across the park during our holidays twice and it was not enough to see it all. Once we took a blanket and enjoyed a small picnic in a meadow near the pond overlooking the Belvedere Castle, that was really nice 🙂

Při psaní článku o parcích v New Yorku samozřejmě nemůžu vynechat slavný Central Park. Je to největší městský park v USA a i přesto, že je hojně navštěvovaný, tak díky jeho rozloze to ani nepostřehnete, je tam opravdu klid (což je možná i tím, že jsme tam byli mimo tu nejhlavnější turistickou sezónu, což je léto a období okolo Vánoc). Přes park jsme procházeli za ten náš týden dvakrát a to ani náhodou nestačilo na to, abychom si ho prošli celý. Jednou jsme si vzali i deku a užili si malý piknik na louce u rybníku s výhledem na Belvedere Castle, to byla pohoda 🙂

4. Washington Square Park

Smaller Washington Square Park is located in Greenwich Village, surrounded by buildings that belong to New York University and its dominant is the beautiful Washington Square Arch. You can find here local students, tourists and musicians. It is not such a quiet place, but it has a great atmosphere. I have food recommendation again, near the park is a great place Mamoun’s, if you are also a fan of hummus and falafel, buy here some takeout meal and enjoy it in the park 🙂

Menší Washington Square Park se nachází v Greenvich Village, je obklopen budovami, které patří městské univerzitě a jeho dominantou je krásný Washington Square Arch. V parku to celkem žije, najdete tam místní studenty, turisty a taky hudebníky. Není to úplně klidné místo, ale má skvělou atmosféru. Zase budu doporučovat jídlo, kousek od parku je skvělý podnik Mamoun’s, pokud jste taky fanoušci hummusu a falafelu, tak si kupte sebou do parku něco dobrého 🙂

5. The High Line

High Line is a public park that is built on historic freight railway line, the path is over two kilometres long and this park is located on the Manhattan’s West Side. Great idea how to use the old track, right? There are plenty of benches and resting places along the path. Halfway of The High Line is also well-known Chelsea Market, where you will find plenty of bistros, cafes as well as various shops and flea market.

High Line je veřejný park, který je vybudován místo původní nákladní železniční trati, trasa je dlouhá přes dva kilometry a tento park najdete v západní části Manhattanu. Skvělý nápad jak využít starou nadzemní trať, co? Po trase je spoustu laviček a odpočinkových míst. Podél trasy se nachází i známý Chelsea Market, kde najdete spoustu bister, kaváren a také různé obchody a blešák. 

6. Brooklyn Bridge Park

The last chill out place that impressed me in New York City is the Brooklyn Bridge Park. This place I liked probably the most. It has beautiful views of Manhattan and Brooklyn Bridge. Do not forget to get a great ice cream at the Brooklyn Ice Cream Factory, to me it tasted like the Italian one (approved also by my boyfriend who is from Italy 🙂 )

Posledním klidným místem, které mě v New Yorku zaujalo, je Brooklyn Bridge Park. Tohle místo se mi snad líbilo nejvíce. Je odtud krásný výhled na Manhattan a Brooklyn Bridge. Nezapomeňte se stavit na skvělou zmrzlinu v Brooklyn Ice Cream Factory, chutnala mi stejně dobře jako ta italská (potvrzeno i mým přítelem, který pochází z Itálie 🙂 )

Which place do you like the most? Do you have any recommendations for other spots? Please share your tips with me, something tells me that this visit of NYC was not my last one 🙂

Jaké místo se Vám nejvíce líbí? Máte doporučení na nějaká jiná? Sem s nimi, něco mi říká, že tahle návštěva NYC nebyla má poslední 🙂

PIN FOR LATER

 

Spread the love
 •  
 •  
 • 215

11 Comments

 1. ejnets

  May 14, 2017 at 7:40 am

  Aaaa, miluji New York. My tam byli na podzim, ale tohle je vážně krása!
  Já měla hrozně ráda High Line, hlavně kvůli jménu, protože se tam velmi často hulila tráva 😀 🙂
  Ejnets in Lisboa

  1. lenkazlam

   May 14, 2017 at 12:42 pm

   Děkuji! Já bych se tam hrozně chtěla vrátit jednou právě na podzim, to musí být taky krása! 🙂

 2. Bobiknannie

  May 14, 2017 at 2:23 pm

  Nevedela by som vybrať jeden, ktorý sa mi páči najviac. Všetky vyzerajú krásne. NYC je môj veľký sen, snáď sa tam raz pozriem.

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  1. lenkazlam

   May 15, 2017 at 7:24 am

   Děkuji za komentář a věřím, že i tobě se tento sen jednou splní 🙂

 3. Bygabra

  May 15, 2017 at 12:04 pm

  Krasa krasa!!! Taky je to mym snem, tak snad si ho take splnim!
  Mej se krasne
  Papa ByGabra
  http://www.bygabra.cz

  1. Lenka Zlámalová

   May 17, 2017 at 5:57 am

   Moc děkuji! A určitě ti to vyjde 🙂

 4. Cheryl

  May 19, 2017 at 10:42 am

  Wow, sounds like an amazing trip and really good photos

  1. Lenka Zlámalová

   May 19, 2017 at 11:20 am

   Thank you very much for your kind comment 🙂 Trip was really amazing!

 5. Andrea

  May 19, 2017 at 10:45 am

  Nice post!!!

  1. Lenka Zlámalová

   May 19, 2017 at 11:20 am

   Thanks 🙂

 6. Prague tips: Grebovka, hidden gem of Prague - Prague and elsewhere

  July 19, 2017 at 4:05 pm

  […] Me not so much, I have just one experience from NYC in Central Park (you can read all about it here) but definitely I should do it more often, the idea is really cool! […]

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.