Netherlands, Travel

Visiting The Most Beautiful Garden in Europe – Keukenhof

When I was planning our trip to Amsterdam I really wanted to see also some tulip fields. It was my dream for a long time to see the tulips in Netherland 🙂 When doing my usual travel research I came across “the Garden of Europe” called Keukenhof. It looked really lovely but I was a bit afraid that it is just some tourist trap not worth the money and the time spent travelling there from Amsterdam. A few days before departure I finally decided to give it a try and bought the tickets online. And I was really not disappointed!

Když jsem plánovala náš výlet do Amsterdamu, tak jsem opravdu chtěla navštívit i tulipánová pole. Přece jenom to byl můj dlouhodobý sen, vidět tulipány v Holandsku 🙂 Když jsem si hledala informace o tulipánových polích, narazila jsem na “zahradu Evropy” zvanou Keukenhof. Vypadala opravdu krásně, ale trochu jsem se bála, že to je jen turistická past, která nestojí za peníze a za čas, který člověk stráví cestou z Amsterdamu. Několik dní před odjezdem jsem se konečně rozhodla zahradu navštívit a koupila vstupenky online. Ještě že tak, páni, to byla nádhera. 

Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof

Visiting Keukenhof

Keukenhof is open every year and every day from mid-March to mid-May from 8:00 to 19:30. Here you can check the exact dates. If you want to enjoy it in quiet and piece I suggest you to visit it right after the opening time and not at the weekend. We went there on Friday morning and it was really nice but around 10 started to come really big crowds of people. Luckily at this time we were almost finished with our visit and went for a bus back to Amsterdam Airport. There we saw also a huge line for the bus to the garden so it is really better to wake up a bit earlier for this 🙂 

To avoid a line by the entrance of Keukenhof you can buy the tickets online here (but when we were coming in the morning there was actually no line), you can also combine tickets with transport. I choose for us combination of the bus from Amsterdam Airport + tickets to the garden and I paid 24,50 Eur per person. To see all garden you will need approximately three hours. Do not forget visit also the Willem-Alexander pavilion to see all the kinds of the tulips (had no idea there is so many of those).

No words can express the beauty of this garden, so I will stop here and let you enjoy the photos. Let me know in comments if you ever visited Keukenhof or if you are planning to.

Zahrada Keukenhof je otevřená každý rok a každý den od poloviny března do poloviny května od 8:00 do 19:30. Zde si můžete zjistit přesné datum. Pokud si ji chcete užít v klidu, doporučuji její návštěvu hned po otevření a ne o víkendu. Šli jsme tam v pátek ráno a bylo to opravdu fajn, ale kolem desáté začaly chodit obrovské davy lidí. Naštěstí v tuto dobu jsme byli téměř byli téměř u konce a chystali jsme se na autobus zpátky do Amsterdamu (autobus do zahrady vyjíždí z letiště Schiphol). Zpět v Amsterdamu jsme také viděli obrovskou řadu na autobus do zahrady, takže se opravdu vyplatí si přivstat 🙂

Pokud se chcete vyhnout řadě na vstupenky do zahrady Keukenhof, můžete si je koupit předem online zde (ale pokud přijdete hned ráno, tak se nějakých velkých řad nemusíte bát). Lístky si také můžete nakombinovat s dopravou. Já pro nás vybrala kombinaci autobusu z letiště + vstupenky do zahrady a zaplatila jsem 24,50 Eur na osobu. Chcete-li vidět zahradu celou, budete potřebovat přibližně tři hodiny. Nezapomeňte navštívit i pavilon Willem-Alexandr, kde uvidíte všechny možné druhy tulipánů (neměla jsem tušení, že jich existuje tolik).

Krásu této zahrady nedokážu vyjádřit slovy, tak zde zastavím a nechám vás si v klidu užít fotky. Dejte mi vědět v komentářích, jestli jste někdy navštívili Keukenhof nebo jestli se chystáte.

Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof

 

PIN FOR LATER

Visiting The Most Beautiful Garden in Europe Keukenhof

 

 

 

Spread the love
 • 66
 •  
 •  

14 Comments

 1. Jacqueline

  April 21, 2018 at 6:28 am

  Your pictures are absolutely stunning! I love all the colours and different tulips! Agreat way to explore the nature of a country! Will for sure save this post for when I go back to the Netherlands! Thanks for sharing!

  1. Lenka Zlámalová

   April 22, 2018 at 7:22 am

   Thank you so much, I really appreciate it! Tulips are so beautiful, right?

 2. Michelle

  April 21, 2018 at 1:04 pm

  Thank you for sharing your gorgeous photos with us. I love all of the colors. We have never been to the Netherlands, but when I do get to go, this is exactly what I imagine it to be like! Thanks for sharing!

  1. Lenka Zlámalová

   April 22, 2018 at 7:23 am

   Thank you, Michelle! This garden is so gorgeous, you have to visit it when you are in the Netherlands for sure 🙂

 3. Kyntra Strickland

  April 21, 2018 at 5:12 pm

  I would love to see the tulips in the Netherlands! I haven’t been yet, but definitely plan on it. You have taken such lovely photos!

  1. Lenka Zlámalová

   April 22, 2018 at 7:24 am

   Thank you so much! I am sure you will have lovely time in the Netherlands when you will go 🙂

 4. Constance

  April 21, 2018 at 5:42 pm

  Wow what gorgeous blooms and beautiful photos of these gorgeous flowers! I haven’t gotten to see Keukenhof yet but it’s definitely on the bucket list for someday. You’ve totally got me wanting to go sooner rather than later, I want to see these flowers in real life so badly!

  1. Lenka Zlámalová

   April 22, 2018 at 7:24 am

   Thanks, Constance! Yes, this garden deserves to be on the travel bucket list 🙂 Hope you will manage to visit it soon 🙂

 5. Mirela

  April 21, 2018 at 7:46 pm

  Gorgeous garden and pictures, amazing! Keukenhof is a must see place very very beautiful, looks like perfect to visit in spring?

  1. Lenka Zlámalová

   April 22, 2018 at 7:25 am

   Thank you! Yes, it is indeed perfect place to visit in spring, it so so beautiful 🙂

 6. Míša @1001voyagesgourmands

  April 23, 2018 at 11:41 pm

  Nádhera Leni, překrásné fotky!! 🙂 Úplně se stydím, mám to tam jen asi 4 hodiny suchozemské cesty, a ještě jsem se tam za těch 8 let nedostala 🙁 Ale tak aspoň takhle přes tvůj článek to byla pěkná podívaná! Díky! 🙂

  1. Lenka Zlámalová

   April 26, 2018 at 1:27 pm

   Moc děkuji, Míšo. To je taková klasika, že to, co máme blízko, často odkládáme, viď? 🙂

 7. Maris Novotná

  April 30, 2018 at 4:43 pm

  Páni, tak to je fakt nádhera. Musím říct, že fotky jsou naprosto geniální a i to prostředí je strašně krásné 🙂

  1. Lenka Zlámalová

   May 4, 2018 at 9:57 am

   Moc děkuji! Keukenhof je vážně kouzelná zahrada 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.