Italy, Travel

Taormina, one of the most charming towns in Sicily

Hello from Prague! As amazing our vacation was I always appreciate coming back home! With a lot of impressions, new experiences and thousand photos, I will spam my blog and Instagram with Italy for a while, hope you don’t mind 🙂 If you read my last post about Bari, you already now that part of our holidays we spent in Sicily. My boyfriend has a family there and they were kind enough to host us for one week. Most of the time we were relaxing on the beach but we went also for a few trips in our area. Today’s post will be about Taormina, which is without doubts one of the most charming towns in Sicily.

Zdravím, tentokrát už z Prahy! Naše dovolená byla tak krásná, ale miluju návraty domů! Se spoustou dojmů, nových zážitků a tisícovkou fotek teď budu chvíli spamovat můj blog a Instagram Itálií, doufám, že vám to nebude moc vadit 🙂 Pokud jste četli můj poslední článek o Bari, tak už víte, že jsme část dovolené strávili na Sicílii. Můj přítel tam má rodinu, která je prostě úžasná a na týden nám poskytla domov. Většinu času jsme sice strávili relaxem na pláži, ale vyjeli jsme také na pár výletů v našem okolí. Dnešní článek bude o Taormině, která je bezpochyby jedním z nejvíce kouzelných měst na Sicílii.

Taormina

How to get to Taormina:

Taormina is accessible by train (to the station Taormina-Giardini, then is needed to take a local bus to Taormina itself, which takes about 15 mins), by bus (which stops near Porta Messina) or by car (cars are actually not allowed in the historic centre, you have to use garages outside the centre). Note that when arriving by car the parking fees are more expensive in August, the cost in this month is 3 Eur per one hour and other months it is 1 Eur per hour 🙂 (speaking about garage called Parcheggio Porta Catania).

Taormina je přístupná vlakem (musíte do stanice Taormina-Giardini a poté využít lokálního autobusu, který vás během 15 minut zaveze přímo do Taorminy), autobusem (který staví blízko Porta Messina) nebo autem (ale nemůžete autem vjet přímo do hisotrického centra, musíte využít garáží za centrem). Berte na vědomí, že v sprnu jsou poplatky za parkování mnohem vyšší, v tento měsíc se platí za parkování 3 Eura za hodinu, ale v ostatních měsících pouhé 1 Euro za hodinu 🙂 (mluvím konkrétně o garážích Parcheggio Porta Catania). 

Taormina Taormina Taormina Taormina

What to do and see in Taormina:

The ancient town of Taormina is attracting thousands of tourists every year and no wonder why. Every street, staircase, corner and view just leave you speechless. It was my second visit to this little city and I hope, not the last one (because there is still so much I did not discover yet, but about that later on). The historical centre itself lies between two gates Porta Messina and Porta Catania. These gates are connected by street Corso Umberto. If you have limited time, my recommendation is to just slowly stroll this street, peek into the side streets, enjoy some window shopping, admire local ceramics shops and stop for some gelato! (Because there is always time for gelato, right?). You can not miss Piazza Duomo and Piazza IX Aprile, which offers an amazing view of sea and Etna volcano.

Starobylá Taormina vítá ročně tisíce turistů a není se čemu divit. Každá ulice, schodiště, kout a výhled je prostě neuvěřitelný. Nyní jsem byla v tomto městečku podruhé a doufám, že ne naposled (protože jsem tu neviděla ještě spoustu věcí, o kterých se zmíním níže). Samotné historické centrum leží mezi dvěmi branami Porta MessinaPorta Catania. Tyto brány spojuje ulice Corso Umberto. Pokud zde máte omezený čas, tak doporučuji si pomalu projít tuto hlavní ulici, koukat do bočních uliček, obdivovat ochůdky s lokální keramikou a zastavit se na zmrzlinu (protože na zmrzlinu se najde čas vždycky, že ano?). Po cestě narazíte na známá náměstí Piazza DuomoPiazza IX Aprile, které nabízí úžasné výhledy na moře a sopku Etnu.

Taormina Taormina Taormina

Next time in Taormina I would love to visit:

This list is a reminder for me what to do next time in Taormina and it can be an inspiration for you what to see here in case you have more time.

Greek Theatre (which is very well preserved and used for musical events, entrance costs 10 Eur)

Isola Bella (little island, nature reserve, entrance costs 4 Eur)

Garden of Villa Comunale (beautiful public garden with free entrance)

 

Tento seznam je pro mě připomínka, co navštívit v Taormině příště, pro vás může být inspirací, co vidět, pokud máte času více:

Řecké divadlo (velmi zachovalý amfiteátr, který se využívá pro různé hudební akce, vstup stojí 10 Eur)

Isola Bella (malý ostrůvek, který je přírodní rezervací, vstup stojí 4 Eura)

Garden of Villa Comunale (nádherná veřejná zahrada, vstup zdarma)

Taormina Taormina Taormina Taormina Taormina

Let me know in comments how do you like this city. Have you ever been to Sicily? Next time I will show you another amazing place on this island!

Dejte mi vědět do komentářů, co na tohle městečko říkáte. Byli jste někdy na Sicílii? Příště Vám ukážu další krásné místo, které se nachází na tomto ostrově!

PIN FOR LATER

Taormina Sicily

Spread the love
 • 23
 •  
 •  
 •  

5 Comments

 1. ejnets

  August 13, 2017 at 11:23 am

  Když jsem tam byla naposledy, do divadla jsme se nedostali, byl tam bohužel nějaký otřesný koncert :/ Tak snad příště! Krásné fotky. 🙂

  1. Lenka Zlámalová

   August 14, 2017 at 8:43 am

   Moc děkuji, Anet! Já taky doufám, že příště vše doženu 🙂

 2. Tereza / MBMLblog

  August 13, 2017 at 1:20 pm

  Tak to je gól 😀 Otevřu tento tvůj článek a už to vidím….slovní spojení “tisíce fotek” a “spam na blogu” 😀 Jde vidět, že to má každý úplně stejně. Na Sicílii bych jednou určitě taky ráda… Už je na seznamu. A nápodobně, těším se na tvůj další spam 😀

  T.

  1. Lenka Zlámalová

   August 14, 2017 at 8:44 am

   Terko, přesně, myslím, že každý, kdo rád fotí si vozí tisíce fotek 🙂 Sicílie je úžasná, určtitě ji dopočuji!

 3. David

  August 31, 2017 at 12:18 pm

  Love your photos, brings out a place so well til one is inspired to go there. The place looks amazing.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.