Prague Tips

My 5 favorite spring spots in Prague

I wish you beautiful Monday and I hope you enjoyed the weekend! I spent days off in Prague as a tourist 🙂 We have a foreign visit staying with us, so we have been doing guides for them. Even though the weather was quite harsh, we enjoyed the walks and I realized that walking around the city can be fine even though it is cloudy and raining. Before that, I went to the streets of Prague basically only in good weather 🙂 Resolution to the next months – go out, even if there is bad weather 🙂 Weekend walk inspired me to write a post about spring Prague, I would like to share with you my 5 favourite spring spots in Prague.

Related read: 50 fun things to do in Prague

Přeji krásné pondělí a doufám, že jste si užili víkend! Já jsem si dny volna strávila v Praze jako turista 🙂 Máme u nás zahraniční návštěvu, tak jsme jim dělali průvodce. I když bylo celkem nevlídné počasí, tak jsme si vycházky moc užili a já si uvědomila, že procházka po městě je fajn, i když je zamračeno a prší. Předtím jsem vyrážela do ulic Prahy zásadně jenom za hezkého počasí 🙂 Předsevzetí do dalších měsíců – jít ven, i když je hnusně 🙂 Víkendová procházka mě inspirovala k postu o jarní Praze, ráda bych s vámi sdílela mých několik oblíbených jarních míst v Praze.

Spring in Prague

1. The South Gardens (Prague Castle)

The South Gardens can easily be reached by going to Prague Castle from Malostranská tram station. Due to the newly introduced security controls, long lines can be formed at the entrances. At this entrance, however, there was almost no one and at the entrance from the other side (the first courtyard), we saw a huge line when we left. Admission to the gardens is free and you can enjoy wonderful views of Prague.

Do Jižních zahrad se dostanete snadno, když se půjdete na Pražský hrad směrem od Malostranské. Kvůli nově zavedeným bezpečnostním kontrolám se u vchodů mohou tvořit dlouhé řady. U tohohle vchodu nicméně řada skoro žádná nebyla – za to u vchodu z druhé strany (první nádvoří) jsme při našem odchodu viděli obrovskou frontu. Vstupné do zahrad je zdarma a čekají Vás nádherné výhledy na Prahu.

2. Vojanovy Gardens

Vojanovy Gardens is also a short walk far from Malostranská station, open from 8:00 to 17:00 (summer until 19:00) and the admission is free again. I think spring is the best time to visit this spot. The park is beautifully blooming and at the back of the courtyard you can watch beautiful peacocks 🙂

Vojanovy sady najdete taktéž kousek od stanice Malostranská, jsou otevřeny od 8:00 do 17:00 (v létě do 19:00) a vstupné je opět zdarma. Myslím, že jaro je nejlepší čas, kdy sady navštívit. Park je krásně rozkvetlý a vzadu na nádvoří můžete pozorovat námluvy pávů 🙂

3. Stromovka

The largest park in Prague is Stromovka and we love it! Now the area around the ponds is newly renovated and it’s just beautiful. In addition to the walking, you can use the park for roller-skating or for running. If you enjoy BBQ’s and you do not have your own space, I recommend Šlechtovka, which offers to rent of barbecue grills.

Největším parkem v Praze je Stromovka a my ji máme moc rádi!  Nyní je oblast kolem rybníků nově zrekonstruovaná a je to tam prostě nádherné. Mimo procházek můžete park využít i k jízdě na kolečkových bruslích nebo k běhu (k tomu se chystám už rok, co bydlíme v Holešovicích, hmm 🙂 ) Pokud máte rádi grilovačky a nemáte k tomu své prostory, tak doporučuji Šlechtovku, která nabízí pronájem grilů.

4. Petřín

Blooming Petřín – it’s probably a spring evergreen in Prague and I just have to go there every year. Do not forget to climb up from where you can see all the city.

Rozkvetlý Petřín – to už je asi takový jarní evergreen v Praze a stejně se tam musím každý rok jít podívat. Nezapomeňte si vyšlápnout až nahoru, kde budete mít Prahu jako na dlani.

5. Průhonice park

This park is not really in Prague, but it is really easy to get there – by metro C to Opatov station and then by bus number 363 or 385 to Průhonice. Admission costs 80 CZK (approx. 3 Eur) and you will need about 3 hours of time to walk the main sightseeing circuit (this circuit is 5 km). The park is beautiful, but I have to admit that for me it is the most charming place in the autumn!

Tento park sice není úplně v Praze, ale dostat se tam dá lehce – metrem C do stanice Opatov a pak autobusem číslo 363 nebo 385 do Průhonic. Vstupné stojí 80 Kč a abyste si prošli hlavní vyhlídkový okruh budete potřebovat okolo 3 hodin času (tento okruh má 5 km). Park je nádherný, ale musím se přiznat, že pro mě je nejkouzelnější na podzim!

Did you ever visit Prague in spring? What were your favorite spots? Please let me know in comments 🙂

A jaké jsou Vaše oblíbená jarní místa? Dejte mi vědět níže do komentářů 🙂

Related read: 50 fun things to do in Prague

PIN FOR LATER

spring prague

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  

3 Comments

 1. Eva

  March 7, 2018 at 12:34 pm

  Amazing! We’re planning a trip to Prague this April and your tips came in damn handy, I had no idea Prague had so many beautiful parks!

  1. Lenka Zlámalová

   March 8, 2018 at 10:21 am

   Thank you, Eva! That is so nice you are coming to Prague in spring 🙂 It is really wonderful here in springtime!

 2. Jhansi

  August 21, 2018 at 5:51 am

  Beautiful , we are planning to visit Prague in may I’m so excited hope it is the best time to visit 😀

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.