Italy, Travel

Discover magical Aci Trezza

Hello with another post from Sicily! Today I will share with you one of the most magical places I have ever seen. I would say, on the top of my imaginary list is definitely Gaztelugatxe in Spain (just check the photos here!). And in the second place would be Aci Trezza in Sicily. Same story like with Taormina, I was there on my first visit, needed to go to this place also on my second one and I would not be surprised if I would go there again in the future 🙂

Ahoj s dalším článkem ze Sicílie! Dnes Vám představím jedno z nejvíce magických míst, jaké jsem kdy viděla. Řekla bych, že na prvním místě mého imaginárního seznamu je určitě  Gaztelugatxe ve Španělsku (jen se podívejte na tu nádheru!). A na druhé místo bych zařadila právě vesničku Aci Trezza na Sicílii. Stejný příběh jako u Taorminy, o které jsem psala naposled. Byla jsem tam při mé první návštěvě Sicílie, musela jsem i po druhé a vůbec bych se nedivila, pokud tam pojedu ještě někdy v budoucnu 🙂

The Islands of the Cyclops

How to get to Aci Trezza?

Aci Trezza is little fishing village located approximately 12 kilometres from Catania. There is a bus connection (bus number 534) which departs from the train station in Catania to Aci Trezza. If you are arriving by car, there is a huge parking space right next to the main attraction of Aci Trezza – The Islands of the Cyclops.

Aci Trezza je rybářská vesnice, která se nachází přibližně 12 kilometrů od města Catania. Z Catanie se sem můžete dostat autobusem číslo 534 (autobus odjíždí z vlakové stanice). Pokud přijíždíte autem, tak hned u hlavní atrakce “Kyklopské skály” se nachází velké parkoviště.

Aci Trezza Aci Trezza Aci Trezza Aci Trezza Aci TrezzaAci Trezza

The Islands of the Cyclops

No wonder, this village is a popular summer vacation destination. The coast is lined with little islands of interesting shape. The legend says, that these rocks are the ones which were thrown at Odysseus in The Odyssey. There is a beautiful seaside promenade, take a walk there and enjoy the magnificent view of these rock formations. After the walk, stop at one of many local bars and have something typical from Sicily, my personal favourites are arancini (fried rice balls with mozzarella) and cannoli (sweet rolls filled with ricotta).

Není divu, že tato vesnice je populární dovolenkovou destinací. Pobřeží je proslavené malými ostrovy zvláštního tvaru. Legenda říká, že to jsou kameny, které byly házeny na Odyssea ve známém eposu. Ve vesnici je příjemná pobřežní proménada, odkud můžete tyhle kamenné útvary obdivovat. Po procházce se stavte v nějakém místním baru a ochutnejte něco typického ze Sicílie, moji oblíbenci jsou arancini (smažené rýžové koule s mozzarellou) a cannoli (sladké trubičky plněné ricottou).

Aci Trezza Aci Trezza Aci Trezza Aci Trezza Aci TrezzaAci Trezza

Let me know in comments what do you think of this place 🙂 Next time I will show you another adorable place near Naples!

Napište mi do komentářů, jak na vás tohle místo působí 🙂 Příště Vám ukážu další nádherné místo u Neapole!

PIN FOR LATER

Aci Trezza Sicily

Spread the love
  • 12
  •  
  •  
  •  

1 Comment

  1. David

    August 31, 2017 at 12:14 pm

    The place looks magnificent. Love the photos

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.