Prague Tips

Prague tips: Discover quarter New World

You know what I love about living in Prague? That there is always something to discover! I love travelling so much, but I am kind of homebody as well. Recently I have been thinking, what makes me happy when travelling? Usually, it is discovering something new, wandering in unknown streets, visiting new cafes or restaurants and taking photographs of everything that catches my eyes. And it is awesome that I can enjoy the same even in the city where I live.

Víte, co se mi líbí na životě v Praze? Že je tu pořád co objevovat! Miluju cestování, ale jsem tak trochu “domácí typ” Poslední dobou přemýšlím, co mě dělá šťastnou při cestování. Obvykle je to objevování něčeho nového, toulání se v neznámých ulicích, navštěvování nových kaváren nebo restaurací a focení všeho, co mě zaujme. A je úžasný, že tohle všechno můžu prožívat i ve městě, kde žiju.

Novy Svet Praha

Discover quiet quarter New World in Prague

On one nice summer weekend, we went with my boyfriend for a walk to beautiful quarter in Prague called New World (Nový Svět in the Czech language). It was really nice that even this quarter is right next to the Prague Castle, there were almost no other people than us! We wanted to visit one coffee place I knew about in this area called Kavárna Nový Svět, but this place was closed as it was a period around public holidays. Never mind. We discovered so beautiful place called Snack & Café U Raka with an amazing garden instead! Just look at the photos, isn’t it so cute?

Jeden krásný letní víkend jsme se vydali s přítelem na procházku do nádherné pražské čtvrti Nový Svět. I přesto, že tato čtvrť je hned vedle Pražského Hradu, tak tam kromě nás skoro nikdo jiný nebyl. Chtěli jsme navštívit Kavárnu Nový Svět, o které jsem mnohokrát předtím slyšela, ale ta byla bohužel zrovna zavřená. Nevadí. Místo toho jsme šli na naši odpolední kávu do kavárny U Raka, kterou jsme objevili náhodou. Podívejte se na fotky, není to nádhera?

Prague New World Prague New World Prague New World

How to get there?

Take the tram no. 22 to the stop Brusnice, you will see a hotel, go around that hotel to the street Jelení and then down the stairs and that is it. Very easy right? I am still surprised that even this place is not a secret (found it in several Prague guides), is it not discovered by tourists yet.

Do Nového Světa se dostanete tramvají číslo 22, vystupte ve stanici Brusnice. U zastávky uvidíte hotel, jděte kolem budovy hotelu do ulice Jelení, potom po schodech dolů a jste na místě! Já jsem pořád překvapená, že i když tohle místo není žádným tajemstvím (četla jsem o něm v mnoha pražských průvodcích), tak ještě nebylo objeveno turisty.

Prague New World Prague New World Prague New World Prague New World Prague New World Prague New World

Where to go next?

If you do not feel like ending your walk here (also the area of New World is quite little) I recommend you to walk via Kapucínská street to Loretánské náměstí and then via streets Úvoz and Nerudova all the way down to Malostranské náměstí. It is a nice walk which takes about 30 minutes and you can admire the beautiful architecture of Prague and also some views!

Až si užijete Nového Světa, tak můžete pokračovat přes Kapucínskou ulici na Loretánské náměstí a pak přes ulice Úvoz a Nerudova dolů na Malostranské náměstí. Je to krásná procházka, která Vám zabere asi 30 minut a můžete si při ní užít krásy pražské architektury a taky pěkný výhled na Petřín!

Prague Prague Prague Prague Prague Prague

Let me know in comments if you ever visited this area or if you would like to. And also, what means travelling to you? P.S. If you enjoy my recommendations on where to take a nice walk in Prague, read also this post about beautiful Vyšehrad.

Dejte mi vědět do komentářů, jestli jste už někdy Nový Svět navštívili nebo jestli to máte teprve v plánu. A taky, co pro vás znamená cestování? P.S. Jestli se Vám líbí mé tipy na procházky po Praze, tak si přečtěte tento článek o krásném Vyšehradě.

PIN FOR LATER

New World Prague

 

 

Spread the love
 • 11
 •  
 •  
 •  

8 Comments

 1. Bobiknannie

  July 27, 2017 at 8:18 am

  Je úžasné bývať do veľkom meste, lebo ako vravíš, vždy je tam čo objavovať.
  Krásne fotky!

  https://lamodaeanarchia.blogspot.sk/

  1. Lenka Zlámalová

   August 3, 2017 at 7:45 am

   Moc děkuji! Praha je v tomto super 🙂

 2. ejnets

  July 27, 2017 at 4:47 pm

  Já už tam nebyla ani nepamatuji 🙂 Krásné fotky.

 3. Danielle

  July 30, 2017 at 2:00 pm

  I only visited Prague recently but your photos are making me REALLY want to return already!

  1. Lenka Zlámalová

   August 3, 2017 at 7:48 am

   Thank you very much, Danielle 🙂

 4. verca_emca

  October 6, 2017 at 12:28 pm

  Teda musím říct Leničko, že jsem v tomto koutě pražském nikdy nebyla. Musím se tam ale vydat, ty fotky jsou úžasné a krásně zachycují atmosféru toho místa. Krásná práce 🙂

  1. Lenka Zlámalová

   October 9, 2017 at 1:06 pm

   Moc děkuji, Veru, mám radost, že se ti článek líbí 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.