Bullet Journal

Bullet Journal Update | Setup January 2018

Before publishing my first post about bullet journal I had a lot of second thoughts. Post about bullet journal on the travel blog? Didn’t I read million blogging advice saying stick to one niche? Well, I guess I am not gonna do that. I enjoyed writing that post about my start with bullet journaling so much. I also received some very nice feedback from you which made me really happy. In today’s post, I will show you how I set up my bullet journal for the next month.

Než jsem publikovala svůj první článek o bullet journalu, tak jsem měla spoustu pochybností. Tento typ článku na blogu o cestování? Nečetla jsem snad milion blogovacích rad, že se mám držet jednoho tématu? Hádám, že tohle asi nebudu dodržovat. Psaní článku o tomto typu plánovače mě moc bavilo. Dostala jsem i velmi pozitivní zpětnou vazbu, což mě samozřejmě potěšilo. Dnes vám ukážu, jak jsem si bullet journal rozvrhla na další měsíc. 

Bullet Journal January layout

But before I actually get to the January setup I want to show you last page of the year 2017 and opening page for 2018. For closure of the year, I chose a list of best memories and moments of the year 2017. I kept the actual memories hidden (sorry, I am not kind of person who has to share everything with the world 🙂 ), I just want to show you the idea of that page. My Hello 2018 page is rather simple, little floral wreath. Colouring is done with Tombow pens. I just love their pastel shades. I would love to buy more of them, but damn, why they are so expensive? 🙂

Než se ale dostanu k lednu, tak vám ukážu, jak jsem v plánovači zakončila rok 2017 a zahájila rok nový. Na poslední stránku roku 2017 jsem zvolila seznam důležitých momentů v tomto roce. Pardon, konkrétní momenty jsou zakryté, jelikož nejsem typ člověka, co by musel sdílet vše se světem 🙂  Úvodní stránka nového roku je jednodušší, malý květinový věnec. Vybarvila jsem jej Tombow fixama, miluju ty jejich pastelový odstíny. Ráda bych si jich koupila víc, ale jsou dost drahé 🙂

Bullet Journal January setup

On the first page of the year, I will write my goals. I added a little quote. This year I realized I am often waiting for something. You know, for the weekend, for the better weather, etc. This is the reminder to not wait and make the most of each day. My theme for January’s pages is ice. Simply because January in my native tongue is “Leden” and “led” means ice in English 🙂 The first page of the month is decorated with some nice watercoloured snowflakes. This month I also included a section for learning Italian. In boxes, I will make little drawings and write Italian words. The result I will show you in the next bujo post. The next page is a calendar. This time I used just one page because there are much fewer events than in December. In my last bullet journal post, I mentioned that I am considering to start to use the habit tracker. So here it is, I hope it will give me some extra motivation which I really need right now 🙂 The remaining space I used for the monthly to-do list.

Na první stránku nového roku si vypíšu své cíle. Dále jsem si tam napsala malý citát jako připomínku, abych pořád na něco nečekala, ale užila si každý den.  Téma ledna je led, nečekaně 🙂 Na úvodní stránku měsíce jsem kolem názvu měsíce namalovala akvarelem sněhové vločky. Tento měsíc jsem zařadila stránku, která by mi měla pomoci se studiem italštiny. Do čtverců si budu psát italská slovíčka, která doplím nějakou související malůvkou 🙂 Výsledek vám ukážu v příštím článku o bullet journalu. Další stránka je kalendář, který jsem teď zvolila menší, jen přes jednu stránku. Tak nějak očekávám, že v lednu toho bude míň a nebudu potřebovat tolik prostoru v měsíčním přehledu. V minulém článku jsem zmiňovala, že chci začít používat i “habit tracker” (a pořád jsem nepřišla na to, jak to přeložit do češtiny), kam jsem si vypsala různé návyky, kterým se chci více věnovat a budu si zaznamenávat, jak jsem se jim během měsíce věnovala. Doufám, že mě to bude aspoň trochu motivovat 🙂 Zbývající prostor jsem využila na měsíční seznam úkolů.

Bullet Journal January layout Bullet Journal January layout Bullet Journal January layout Bullet Journal January layout

While using bullet journal in December I realized that space in weekly pages is too small for my daily notes and tasks. Therefore I changed a bit the weekly layout to have bigger space. The style is still rather minimalistic, I really like it this way. As suspected, I didn’t stick with one sentence journal so I left it out this month. Special moments I will write to the monthly review space 🙂

Při používání plánovače v prosinci jsem zjistila, že prostor na denní poznámky a úkoly je příliš malý. Proto jsem týdenní stránky změnila, abych měla více prostoru. Styl je pořád spíše minimalistický, opravdu mi to tak vyhovuje. Jak jsem si myslela, u deníku stylu jedna věta za den, jsem nevydržela, takže jsem ho v lednu vynechala. Výjimečné momenty si budu psát do měsíčního zhodnocení. 

Bullet Journal January layout Bullet Journal January layout

That would be all from my January setup. I am enjoying so much using bullet journal! It really feels like a hobby I will stick with 🙂 Did you already start yours? 🙂 

Happy New Year! 

Tak to by bylo vše z mého lednového bullet journalu. Tvoření a používání bullet journalu mě moc baví, myslím, že je to koníček, u kterého vydržím 🙂 Už jste začali váš bullet journal? 🙂

Štastný nový rok!

Spread the love
 • 11
 •  
 •  
 •  

18 Comments

 1. MichaelBok

  September 5, 2018 at 4:26 pm

  Больничный лист вам нужно сдавать, его получить вы можете в поликлинике в лечащего врача, сиречь же простой обещать вот здесь для сайте http://recept495.ru/kupit-bolnichnyy-list.html??????? Я в последнее эпоха заказываю больничный лист задним числом через интернет мне беспричинно удобнее, не нуждаться стоять в очередях и всетаки такие.

 2. MinatSaw

  September 25, 2018 at 9:30 am

  Dating gay friendly realtor

 3. CharlesNiree

  September 26, 2018 at 1:01 am

  Introduction

  Captcha solving is a serious project and business. It is hard to accept that it is costly and can never be cheap. However, AZcaptcha.com has came up with a unique way of offering a premium captcha solving service with other desired benefits targeted on the user’s finances.

  The Captcha Decoder V.I.P. package is a membership plan offered to a limited number of users through a monthly payment subscription. Which means all V.I.P. members pays only 1’s a month and solves captchas FREE unlimitedly.

  V.I.P. Member Benefits

  – Unlimited FREE Captcha Solving on normal image captchas.
  – Unlimited FREE Captcha Solving on reCAPTCHA v2 captchas.
  – Premium support…
  – NO MORE pay-as-you-go credit fees!
  – Unlimited A.P.I. access calls.
  – Faster solving rate and time.

  Price

  Price only $25.00 a month or
  $1.8/1k Recaptcha solver and $0.4/1k Images Captcha decoded

  https://azcaptcha.com/

 4. Azura

  October 13, 2018 at 12:59 pm

  MORINGA – это уникальный очаг восточной медицины во Вьетнаме с огромным выбором продукции чтобы Вашего здоровья.

  Приехав к нам в медицинский суть, Вы не только сможете узнавать с многообразием нашей уникальной продукции, но и увидите настоящий мини-зоопарк, в котором расположилось множество экзотических животных: питоны, кобры, обезьяны, крокодилы и другие.

  Вся продукция нашего медицинского центра прошла клинические испытания и сертифицирована.

  Это различные плоды, травы, цветы, коренья, которые произрастают во Вьетнаме, они необычайно полезны, вьетнамцы употребляют их в пищу каждый день. Такие экзотичные добавки, как внутренние органы кобры, ее костные ткани, злой пузырь, подкожный жир обладают поистине волшебными свойствами ради нашего организма.
  Конечно, для удобства применения все эти добавки имеют форму капсул, в которых сохранены все свойства продукта.

  Побывав у нас, Вы не только зарядитесь хорошим настроением на весь день, однако и сможете поправить свое здоровье. А также, порадовать своих близких, привезя им в дар НАТУРАЛЬНУЮ продукцию нашего центра.

  наша группа вк Подпишись

 5. BoN

  December 20, 2018 at 6:05 am

  Привет друзья!

  Советую присмотреться к возможности

  Отличный проект
  EFIRICA.IO
  -ДОХОДНОСТЬ ДО 5 %
  -ПОЛНАЯ ПРОЗРАЧНОСТЬ!
  -ПРОЕКТ НА СМАРТ КОНТРАКТЕ

 6. Peterrew

  December 23, 2018 at 3:15 pm

  official site
  continue reading
  get more info
  more help

 7. Ronaldcix

  December 27, 2018 at 9:05 pm

  На прошлой неделе наблюдал материалы интернет, и неожиданно к своему восторгу заметил нужный сайт. Смотрите: хиллс фитнес казань отзывы . Для моих близких вышеуказанный вебсайт произвел незабываемое впечатление. Успехов всем!

 8. SemenTrome

  December 27, 2018 at 11:55 pm

  Весь день пересматривал материалы инет, и неожиданно к своему восторгу увидел замечательный веб-сайт. Вот смотрите: хиллс фитнес казань отзывы . Для нас этот ресурс оказался очень неплохим. До свидания!

 9. Roder

  December 31, 2018 at 9:05 am

  Welcome to aussiedating.site hook up cairns
  We will be pleased to grant you an access to
  adult dating site for free.
  After order completion an app is
  immediately available to access. A follow-up email
  is also sent within several minutes. The e-mail
  includes the instructions on how to access
  the hookup site in the future.
  Users may be asked for, as appropriate, name, email address,
  mailing address, credit card information. Users may, however,
  visit our hookup app
  anonymously. Users only if they voluntarily submit such
  information to us when accessing the hook up cairns .
  Users can always refuse to supply personally identification
  information, except that it may prevent them from engaging
  in certain app related activities.

 10. Roder

  December 31, 2018 at 9:05 am

  Welcome to aussiedating.site hook up cairns
  We will be pleased to grant you an access to
  adult dating site for free.
  After order completion an app is
  immediately available to access. A follow-up email
  is also sent within several minutes. The e-mail
  includes the instructions on how to access
  the hookup site in the future.
  Users may be asked for, as appropriate, name, email address,
  mailing address, credit card information. Users may, however,
  visit our hookup app
  anonymously. Users only if they voluntarily submit such
  information to us when accessing the hook up cairns .
  Users can always refuse to supply personally identification
  information, except that it may prevent them from engaging
  in certain app related activities.

 11. Eurder

  January 14, 2019 at 12:28 pm

  В нашей базе eulprom.ru – только те жилые комплексы Столицы,
  Новой Москвы и Подмосковья, в которых можно купить квартиры на первичном рынке от
  застройщика или уполномоченного им отдела продаж. Мы сосредоточились на тех
  объектах строительства, которые интересны дольщикам
  здесь и сейчас. Причем речь не всегда будет идти о жилье в привычном понимании этого термина –
  мы не обходим вниманием и апартаменты. Мы с пристрастием изучаем каждый новый ЖК,
  прежде чем представить его на Ваш суд. Мы не специалисты в сфере строительства,
  но мы в состоянии осветить его ход: помимо традиционных фотоотчетов
  и мониторинга цены мы организуем для Вас ознакомительные
  поездки на площадки застройки. Мы готовы адресовать
  девелоперу любые Ваши пожелания –
  поверьте, те, кто заинтересован в продаже Вам своей квартиры, от ответов
  убегать не станут. Смысл нашей деятельности заключается в том, чтобы Вы имели возможность
  купить у нас ту новостройку, в которой находится именно Ваша новая квартира.

 12. ZdrobyshekBoini

  January 26, 2019 at 11:10 pm

  Именно сообразно этой причине я составил список самых распространенных VPS серверов для форекс, что и предоставляю вам для ознакомления. Увы ничто общего, кроме имени форекс, у них нет. Для самом деле это — дешевые оффшоры зарегистрированные самими форексниками и далее этих “брокеров” касса ни для какой торжище не идут. Сиречь это так принимают деньги с формального а около выводе нужен начальный. Я один сидел накануне компом и четко могу говорить сколько токого не было. Вам пропали необходимости неусыпно работать перед компьютером. Совершенно упомянутые компании, по данным для 27 декабря состоящие в СРО «АФД», заверили СРО «АФД», который всетаки обязательства пред клиентами будут соблюдены, взаимодействие с российскими клиентами будет прекращено максимально корректным образом», — отмечается в релизе на сайте http://forexperson.ru/. Быть этом СРО уточняет, сколько продолжит взаимодействие с данными компаниями в целях оказания им юридической и иной поддержки ради максимально корректного завершения работы. Около этом, подобно закон, возмездие не подлежит отработке и может скрываться выведено в любой момент.

 13. fortnite accountsMGMF

  February 5, 2019 at 3:16 am

  Well Gentlemen, Are available whichever Costs nothing V-Bucks also online services there is available that verily ensure that you get V-Bucks until you begin making spent bucks

  http://ask-another-ticcitoby.tumblr.com

 14. podbor_kvartiry_69

  February 27, 2019 at 7:07 am

  an apartment in moscow by andrea lee

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.