Italy, Travel

Bari, the capital of the Apulia region

So our Italian holidays have begun! As I already mentioned in my summer plans article, we are spending almost two weeks in beautiful Italy. Our journey started in Bari, where my boyfriend had to go for a business trip. While he was with the client I was exploring the city solo, which was something I wanted to experience after a quite long time! And it was really good to enjoy some alone time but after few hours I was like ok, nice, but I want to share this beauty with somebody 🙂 What about you? Do you prefer to travel solo, with a partner or with friends?

Naše italské prázdniny konečně začaly! Jak už jsem zmiňovala v tomhle článku, trávíme letos téměř dva týdny v krásné Itálii. Naše cesta začala v Bari, kam přítel musel pracovně. Zatímco on byl s klientem, já jsem objevovala město sama, což bylo něco, co jsem chtěla zase po dlouhé době zažít. Bylo moc fajn si užít čas o samotě, ale po pár hodinách mi začal chybět někdo, s kým bych tu krásu mohla sdílet 🙂 A co vy? Cestujete rádi sami, s partnerem nebo s přáteli?

Bari Apulia

Accommodation in Bari

We were in Bari just for one night and stayed in Bed and breakfast called Dolci Notti. It is not a hotel with 24/7 reception so you have to announce your check-in time in advance, the lady who took care of us was very kind and also English speaking (which is not a sure thing in Italy). We really appreciated working A/C, wi-fi, good breakfast (typical Italian breakfast with fresh cornettos and coffee) and balcony with a nice view over the street. We chose this place because of its location near the old town and also because the price was very reasonable for the high season.

V Bari jsme strávili pouze jednu noc a ubytovali jsme se v B&B Dolci Notti. Není to hotel s 24/7 recepcí, takže jsme museli dopředu nahlásit čas příjezdu, paní se kterou jsme komunikovali byla moc milá a mluvila anglicky (což není v Itálii standardem). Ocenili jsme fungující klimatizaci, wi-fi, dobrou snídani (typickou italskou s čerstvým sladkým pečivem a kávou) a balkón s pěkným výhledem do ulice. Tohle místo jsme si vybrali hlavně kvůli pozici blízko historického centra města a také kvůli rozumné ceně na hlavní sezónu.

Bari Apulia Bari Apulia Bari ApuliaBari Apulia

What to do in Bari?

I have to admit, after a very long time, I did not have planned anything what to see in advance (even a planner freak has to have a break sometimes). My plan was just to walk around the old town (in Italian Bari Vecchia) and make stops for coffee/Aperol spritz/ice cream whenever I feel like it. And that is exactly what I did! The old town is pretty little and you can not miss the most famous sights like Basilica di San Nicola, Bari Cathedral or Castello Normanno-Svevo. Apart from getting lost in the 12th-century streets I really enjoyed a walk on the street Via Venezia, which is a wide path between the old town and the seaside and the seaside itself (Lungomare Augusto Imperatore). You can notice I do not have many photos from the old town. The reason is there were usually locals hanging out in front of their houses and it felt disrespectful to take photos. Anyway, the experience was really nice, the old town felt very authentic and full of real life!

Musím se přiznat, že po dlouhé době, jsme neměla předem připravený žádný itinerář (i šílenec do plánovaní si musí někdy udělat pauzu). Můj jediný plán byl procházet se po starém městě (v italštině Bari Vecchia) a dělat si zastávky na kávu/aperol/zmrzlinu kdykoliv budu chtít. A takto přesně mé objevování probíhalo. Staré město je poměrně malé a nemůžete neminout nejvíc známé památky jako Basilica di San Nicola, Bari Cathedral nebo Castello Normanno-Svevo. Mimo toulek uličkami z dvanáctého století jsem si taky moc užila procházku po ulici Via Venezia, což je vyvýšený široký chodník mezi starým městěm a pobřežím a pak po samotném pobřeží (Lungomare Augusto Imperatore). Můžete si všimnout, že ze samotného starého města nemám moc fotek. Důvod je ten, že v uličkách často posedávali místní a já je nechtěla otravovat svým focením. Každopádně to byl skvělý zážitek, staré město působilo velmi autenticky a plné opravdového života!

Bari Apulia Bari Apulia Bari Apulia Bari Apulia Bari Apulia

From Bari, we took the bus to Naples where we spent one night and then we went by train to Sicily, but about that later! What do you think of Bari? Would you visit it? I think the best would be to spend one or two days in Bari and then rent a car and discover more of the Apulia region which I have heard is amazing! So hopefully once we will do that, I would love to visit this part of Italy so much!

Z Bari jsme jeli autobusem do Neapole, kde jsme strávili jednu noc a poté jsme vlakem přejeli na Sicílii, ale o tom zase příště! Co si myslíte o Bari? Byli jste tam někdy nebo plánujete navštívit? Myslím, že nejlepší by bylo strávit den, dva v Bari a potom si pronajmout auto a projet si celou Apulii, o které jsem slyšela jenom samá pozitiva. Doufám, že nám tohle někdy výjde, moc bych si přála poznat tuhle část Itálie!

Bari Apulia Bari Apulia Bari Apulia Bari Apulia Bari Apulia

P.S. Do not forget to follow me on instagram, where I am daily active on IG stories 🙂

P.S. Nezapomeňtě mě sledovat na instagramu, kde jsem denně aktivní a ve stories tak můžete vidět střípky našich italských prázdnin 🙂

PIN FOR LATER

Bari Italy

Spread the love
 • 41
 •  
 •  
 •  

19 Comments

 1. Bobiknannie

  August 3, 2017 at 2:27 pm

  Krásny článok a ešte krajšie fotky. Taliansko je naozaj prekrásne, toľko krásnych miest, že jeden by neveril! Takéto cestovanie mám najradšej, len sa tak potulovať mestom a objavovať skryté “zázraky”.

  https://lamodaeanarchia.blogspot.sk/

  1. Lenka Zlámalová

   August 7, 2017 at 4:27 pm

   Moc děkuji za milý komentář, jsem ráda, že se ti článek líbil 🙂 Itálie je prostě úžasná!

 2. Misa @1001VoyagesGourmands

  August 4, 2017 at 6:34 am

  To jsou krasne fotky! Nekdy je krasne se v takovem malebnem mestecku ztratit sama, ale jak presne pises, taky by mi pak chybel nekdo, s kym by bylo mozne vse sdilet.

  1. Lenka Zlámalová

   August 7, 2017 at 4:29 pm

   Moc děkuji Míšo, moc mě těší pochvala mých fotek od tebe, protože ty tvé jsou dokonalé! 🙂

 3. ejnets

  August 9, 2017 at 7:55 pm

  Leni, to je taková krása. Musím toho mého zlatého donutit, aby mě tam taky vyvez! 😀 🙂 Kráááása

  1. Lenka Zlámalová

   August 12, 2017 at 6:08 am

   Musím přiznat, že jsem od Bari neměla nějaká velká očekávání, ale byla to fakt krása! Ráda se tam někdy vrátím 🙂

 4. Carlinn

  August 12, 2017 at 6:13 am

  Ahh I miss Italy! Bari looks very much like Malta as well where I used to live 💛

  1. Lenka Zlámalová

   August 12, 2017 at 3:19 pm

   Ah really? I wish to visit Malta! Miss Italy too and it is just few days since I came back home 🙂

 5. Cris

  August 12, 2017 at 6:40 am

  Ah, Bari, been several times already and really loved it. And especially our day trip to Alberobello 😉 I also saw it in…snow on my way back to Romania this January. It was…hmm…interesting 🙂

  1. Lenka Zlámalová

   August 12, 2017 at 3:20 pm

   Must be very nice to see it in the snow, do you have some photos? 🙂

 6. Lucy

  August 12, 2017 at 7:37 am

  I love Bari! I recommend going to Alberobello Trulli to see to white cone shaped houses. Your photos are beautiful & I love just walking around stopping for a spritz!

  1. Lenka Zlámalová

   August 12, 2017 at 3:21 pm

   Thank you, Lucy, glad you like my photos! Alberobello is definitely on my to do list when I am in Apulia in the future 🙂

 7. Andrea Mayfield

  August 12, 2017 at 8:37 pm

  Bari sounds like an absolute dream! Such a great read and photos 🙂

 8. Mel | The a Wandering Darlings

  August 12, 2017 at 9:29 pm

  Oh my your photographs are STUNNING!! Looks like a lovely place to visit and so Italian. I love the photo with the green door 👌

  1. Lenka Zlámalová

   August 14, 2017 at 8:41 am

   Thanks, Mel! Green door is also my favourite one 🙂

 9. Zara

  August 12, 2017 at 9:35 pm

  Gorgeous pictures. Bari looks so rustic and authentic. I’ve never heard of it but will look our for it in future.

  1. Lenka Zlámalová

   August 14, 2017 at 8:42 am

   Thank you so much, Zara, appreciate your kind words! Bari is definitely worth to visit 🙂

 10. Czickontheroad

  September 20, 2018 at 10:53 pm

  V Apulii jssem byla předlonni 5 dní, škoda že jste jeli tak rychle pryč, je tam kolem spousta nádherných míst – Alberobelo, Matera, Polignano a Mare…

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.