Travel, United Kingdom

3 days in London

The first trip of this year was a long weekend in London. It was my second trip to this town, therefore, we skipped the main sightseeing stops and focused on places I did not visit on my first trip. We spent there 3 beautiful days and in this article, I would like to share with you places I loved the most.

První výlet tohoto roku byl prodloužený víkend v Londýně. Jednalo se o mou druhou návštěvu tohoto města, proto jsme moc nechodili po hlavních památkách, spíše jsem se zaměřila na místa a čtvrti, kde jsem předtím nebyla. V tomhle článku bych se chtěla zaměřit na 3 místa, která mě nejvíc okouzlila.

3 days in London

Notting Hill

Notting Hill was just amazing! I recommend you to avoid the most known Portobello Road which is really full of tourists. In my opinion is the best just to wander in side streets. The first and third photograph was taken in Hilgate place which was so beautiful and empty.

Notting Hill byl naprosto úžasný! Doporučuji se vyhnout hlavní ulici Portobello Road, kde Vás strhne proud turistů. Spíše se toulejte po bočních ulicích. První a třetí fotka je konkrétně pořízena v ulici Hillgate place, která byla nádherná a lidí tam bylo minimálně.

Sky Garden

I recommend Sky Garden to all lovers of plants and views. Entry is free but you have to make a booking via official web, spots are limited. If you want to book concrete day and hour on weekend (I wanted to visit the garden approx. one hour prior sunset) you should check the web very often if your day is already available. I made reservation two and half week in advance and in the morning was not my date available yet and then at noon was last few spots available, so I was really lucky 🙂

Sky Garden doporučuji všem milovníkům výhledů a zeleně. Vstup je zdarma, ale musíte si udělat rezervaci přes stránky oficiální stránky a místa jsou omezená. Pokud chcete rezervovat na víkend na konkrétní hodinu (já například chtěla cca hodinu před západem slunce), tak je třeba stránky pravidelně kontrolovat, jestli už je v nabídce termín a čas, kdy chcete zahradu navštívit. Já jsem rezervovala dva a půl týdne předem, ráno můj termín ještě nebyl k dispozici a v poledne už zbývalo pouze pár míst, takže jsem měla štěstí 🙂

Warner Bros Studio Tour London – The Making of Harry Potter

This is a must for all Potterheads who are coming to London! You will wait a lot in the lines to get inside but it is totally worth it. Do not forget to have a butterbeer in their food court.

Tohle je jasná zastávka všech milovníku Harryho Pottera, co se chystají do Londýna. Vystojíte si pár řad, ale stojí to za to. Ve food courtu nezapomeňte ochutnat máslový ležák!

Beside above mentioned we managed to take few walks along the river, tea at five (wow, scones – love at the first bite, currently searching some good recipe – any tips?), visit of Camden Town (I was bit disappointed, this place is so famous and recommended, I guess I had too big expectations and mostly I was annoyed by crowds of people) and coffee in Monocle (who would not know this one from Instagram!).

Mimo výše zmíněného jsme zvládli ještě pár procházek po londýnských nábřežích, čaj o páté (scones – láska na první ochutnání, momentálně hledám nějaký dobrý recept), návštěvu Camden Town (to mě moc neoslovilo kvůli velkým davům lidí) a kávu v Monocle (jo, vliv Instagramu!).

PIN FOR LATER

3 days in London

Spread the love
 •  
 •  
 • 273

2 Comments

 1. Target discount

  February 28, 2017 at 3:06 pm

  I wanted to send you a bit of remark just to say thanks yet again for your personal exceptional secrets you have provided above. It’s quite pretty open-handed of people like you to offer publicly all a lot of folks would’ve offered for sale as an e book in order to make some dough on their own, notably seeing that you could have done it in the event you wanted. The strategies additionally acted like a fantastic way to fully grasp that other people online have a similar passion like my very own to realize good deal more regarding this problem. Certainly there are lots of more pleasant instances up front for individuals who see your website.

  1. Lenka Zlámalová

   February 28, 2017 at 3:19 pm

   Thank you very much for your kind comment 🙂 Have a nice day!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.